Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi täällä on niin paljon nais- ja miesvihamielisiä aloituksia?

Vierailija
11.07.2026 |

On ilmeistä, että monet miehet ja naiset ovat tyytymättömiä vastakkaiseen sukupuoleen, ainakin tällä keskustelupalstalla. Ilmiö on ilmeisesti nähtävillä myös muilla keskustelupalstoilla. Syiden kirjo on varmasti moniulotteinen, mutta lopputuloksena yhteistä on vastakkaiseen sukupuoleen kohdistuvat ennakkoluulot, erilaiset oikeutukset saman sukupuolen edustajilta sekä yleistäminen tai vahvistusharha. 

 

Olen itse kasvanut digitalisaation aikana ja lukenut erilaisista vastakkainasetteluista vuosikausia. Olen oppinut, että ainakin tässä aihepiirissä, mies- tai naisvihamielisissä keskusteluissa itsepintaisuutta ja oman ajattelun vinoumaa on hyvinkin haastavaa muuttaa, vaikkei vinoumat vastaisi todellisuutta. Jos yrität tarjota oman näkökulmasi asiaan, se tyrmätään heti. Ajattelu on mustavalkoista. Trolleja on aina, ja toki osa viestinnästä selittyy heillä. Mutta meillä on aidosti ihmisiä, jotka vihaavat vastakkaista sukupuolta ja uskovat erilaisten täälläkin esitettyjen väitteiden pitävän aidosti paikkansa. Aihe on haastava, ja siitä oireilevat varmaankin aika harvoin kertovat oireilustaan tai ajatuksistaan muille oikeassa elämässä. Täälläkin on kuitenkin ihmisiä, jotka ihan näkevät vaivaa, jotta he voisivat luoda nais- tai miesvihamielisiä keskusteluja, sellaisia keskusteluja, joiden voisi olettaa poistuvan täältä heti, kun vaan moderaattori näkee. Kuitenkin nämä yksilöt ovat ajatuksilleen omistautuneita siinä määrin, että näkevät vaivaa luodakseen keskusteluja täällä. 

 

Mitä te ajattelette asiasta? Olen itse saanut paljon negatiivista käytöstä vastakkaiselta sukupuolelta, mutta en ole silti katkeroitunut tai ajattele mitenkään negatiivisesti itse vastakkaisesta sukupuolesta, vaan olen ajatellut näiden henkilöiden olevan vain ikäviä tyyppejä, joita löytyy kaikista sukupuolista. Vaikeuksien keskellä olen itse hakenut apua, itse saanut apua, itse vaatinut apua ja itse muovannut ajatteluani ja elämääni. Miksi jotkut ajautuvat luomaan keskusteluja nettiin, keskusteluja, joissa he leimaavat vastakkaista sukupuolta kielteisesti ja systemaattisesti? Mitä he siitä saavat ja miksi sitä tehdään? 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalaiset nyt vaan vihaa ihmisiä ylipäätään.

Vierailija
2/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuule, 60 vuoden kokemukseni hulluista akoista on saanut minut vihaamaan niitä ja olen tajunnut että mitä sieluttomia perkeleitä akat ovat ja tyhmiä myös. T. M60v

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne saa siitä yhtään mitään, lähinnä vaan trollaavat ja ärsyttävät muita keskustelijoita. 

Vierailija
4/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Incelit.

Vierailija
5/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää muistaa, että päivittäisiä miesviha-aloituksia tekee vain muutama ihminen. Sama koskee naisviha-aloituksia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi yksi