Mikä sääpalvelu on paras sun mielestä?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Tarkin:
Niin minäkin luulin, mutta ei sekään eilisiä rankkasadekuuroja täällä Helsingissä osannut aavistaa, vaikka äppi on paikallinen muutaman metrin tarkkuudella ja ennuste lupasi poutaa seuraavien 90 minuutin ajaksi.
Mikä tahansa paitsi arvauslaitos ja foreca, ei osu koskaan. Nytkin sanottiin 5m/s ja 0,5mm ja miten kävi? 25mm vettä tuli ja sellaisia puuskia että tuulen keskiarvo oli 15m/s. Ja taas sama selitys "se on niin paikallista". Jos sanovat että +25 niin voit ottaa heti 5 pois. Ei ole osunut edes lähellekään tänä kesänä. Ilmastonmuutos sitä ja tätä...kumma kun e-Euroopassa ennustukset osuu paljon useammin. Vähän kuten ylen tuotokset nykyisin; ollaan ylpeitä mutta täyttä sekundaa tulee!
Oma sääpalvelu. Mistäpäin tuulee vaikuttaa.
avaan verhot ja ikkunan, kurkkaan ulos, jos naama kastuu, niin sataa!
Vierailija kirjoitti:
avaan verhot ja ikkunan, kurkkaan ulos, jos naama kastuu, niin sataa!
Normaalisti tämä hyvä mutta jos on joku tärkeä juttu eikä saisi sataa koska sisätiloihin ei pääse.
Supersäässä näkee sekä ilmastotieteen laitoksen että forecan (tjsp) ennustukset, lisäksi tarjolla on sadetutka ennusteineen, eli näkee missä sataa ja liikkeistä voi arvailla tuleeko omalle kohdalle sadetta ja mihin aikaan.
En tiedä onko paras mutta riittävä normipäivän tarpeisiin.