Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huonoja uutisia töistä haaveileville

Vierailija
04.07.2026 |

https://tekniikanmaailma.fi/lehti/13a-2026/humanoidirobotit-osaavat-pia…

 

Ihmistä fiksumpi tekoäly ja robotit jotka opettavat itse itseään kuulostaa kuulkaa siitä, että ihmistä ei pian tarvita yhtään mihinkään ja kaikki sellaiset vakuuttelut siitä, että uutta työtä syntyy ovat täyttä potaskaa. Mihin ihmistä tarvitaan kun ihmistä viisaampi yksikkö saa raajat ja liikkuvuuden ja alkaa opettamaan itse itseään? Orjaksi?

Luin joku aika sitten jutun, että on lähivuosien kysymys kun ihminen menettää tekoälyn hallinnan ja kun valopäät antavat asejärjestelmänsä tekoälylle niin se ei kuulkaa tule päättymään meistä kenenkään maapallolla asuvan kannalta hyvin. Kiinassa ja USA:ssa ei ole sellaisia häiritseviä etiikoita joten sieltä se tuho ensimmäiseksi alkaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verot alas ja työnteko kannattavaksi. Valinnanvapautta kansalle! Muistakaa äänestää omaa etuanne jengi!

Vierailija
2/4 |
04.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yrittäjät tuhoamaan tekoälyllä lopulta myös oman liiketoimintansa. Suomessa kansantalous perustuu siihen, että ihmiset ovat töissä, mutta mitä suurempi osuus on työttömänä, sitä vähemmän on tavaroiden ja palvelujen ostajia ja henkilöstöttömät toimistot eivät tarvitse juuri b2b apuakaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin se maailma muuttuu ja sen mukana elettävä. 

Vierailija
4/4 |
04.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anarkia tulee olemaan 2100-luvun vaihteessa maapallon johtava aate ja rikos johtava ammattinimike. Tekoäly on herra ja ihminen orja. Sodat ja erilaiset taudit tulevat yleistymään kun tekoäly varaa terveyspalvelut vain niille ihmisille joista on hyötyä algoritmille

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi neljä