Onko seksi naisille leikin asia?
Tuntuu, että naiset monesti lähestyvät seksiä huumorin kautta eikä samanlaisella vakavuudella ja hartaudella kuin miehet. Vaikka toisaalta yhdyntä on naiselle terveydellisesti isompi kysymys kuin miehelle, mutta toki se on vain osa seksiä ja erotiikkaa.
Monille naisille on vaikeaa antaa miehille positiivista tunnustusta, ja huumorin avulla tämä voidaan myös kiertää. Nainen voi myös käyttää taktiikkaa, missä ironisoi myös naiskehoja, jolloin nainen ikään kuin luo epävarmuuden tasa-arvoa eikä mies siis 'saa' loukkaantua siitä, että nainen naureskelee alastomille miehille ja miesten ilmeille.
Varsinaisessa kiihottumisessa nainen voi kieltää tunnustuksen antamisen siten, että on keksittynä elokuvista opittu käsikirjoitus siitä, miten seksi toimii eli kehut ovat sanattomia ja ne liittyvät enemmän ei-verbaaliseen lupaan olla lähellä ja koskettaa, kun taas varsinainen erotiikka ja ihailu on varattu naisille eli kulkee mieheltä naiselle, ja seksin lähestyessä mieskin lakkaa puhumasta kokonaan.
Seksiin liittyvä 'irrationaalinen' ja 'eläimellinen' suggeroitu tai spontaani olotila taas antaa ikään kuin luvan astua rooliin, missä nainen voi tehdä miehelle seksuaalisen palveluksen, mutta sitten 'järkiintyessään' orgasmin ja/tai seksin jälkeen ottaa taas etäisyyttä mieheen, ja mies palaa taas naisten stand-up komiikan kohteeksi.
Kommentit (9)
Tämä aloitus kuroi just alapään umpeen. Please älä lähesty naisia. Koskaan.
Vierailija kirjoitti:
Taitaa olla sinulle ihan puhdasta teoriaa kaikki seksiin ja parisuhteisiin liittyvä...?
Osa meistä on yliopistoihmisiä ja osa enemmän AMK-ihmisiä. Molemmille on paikkansa.
Yleensä seksi vain koskee tai sitten on vain vaivaannuttavaa. Mietinkin miksi suostua. Ehkä viisaampaa jäädä yksineläjäksi. En halua olla mikään panopuu.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä seksi vain koskee tai sitten on vain vaivaannuttavaa. Mietinkin miksi suostua. Ehkä viisaampaa jäädä yksineläjäksi. En halua olla mikään panopuu.
Tuo johtuu siitä, että suuri osa naisista on visuaalisesti lesboja.
Jos ei pidä vastakkaisesta sukupuolesta, seksiin kohdistuu mielettömät odotukset.
Mies taas pitää yleensä vastakkaisesta sukupuolesta. Vaikka ei saisi orgasmia, tuntuu mielettömältä saada koskettaa ihan erilaista ja jännittää vartaloa.
Nainen taas mittaa pettyneenä kalun pituuden; "jaahah ei taaskaan one in a million porn star!"
Naisten erotiikka = naisvartaloita ja miljonäärijättiläinen, joka ei voi vastustaa himojaan
Jättiläismies tukee fantasiaa korkeasta statushirviöstä, joka vahvistaa naisen viehättävyyden. Vaikka miehiin ei itsessään liity erotiikkaa, tällainen jättiläinen lonkeroineen avaa uuden kokemuksen naiselle kuten tivolin kauhujuna lapselle turvallisen tavan tuntea hurjia tunteita.
Miesten erotiikka = naisvartaloita, naisia sanomassa kauniita asioita miehistä, naisia suutelemassa, naisia kävelemässä alasti kotona ja laittamassa ruokaa jne.
En ymmärtänyt yhtään mitään. Neuvon ap:ta sekä tiivistämään että laajentamaan esseetään, että siitä saa tolkkua.
Vierailija kirjoitti:
En ymmärtänyt yhtään mitään. Neuvon ap:ta sekä tiivistämään että laajentamaan esseetään, että siitä saa tolkkua.
Siihen voi myös lisätä ripauksen ajattelua.
Taitaa olla sinulle ihan puhdasta teoriaa kaikki seksiin ja parisuhteisiin liittyvä...?