On skandaali, että laumasuojaa koronaan ajaneet Salminen ja Varhila saavat vain ylennyksen
https://www.verkkouutiset.fi/a/mika-salminen-ja-kirsi-varhila-tavoittel…
Moraalin rappio, ettei paha ja osaamattomuus saa palkkaansa. Moral hazard. Täysin toimimaton vanhuksille riskialtis strategia jota piti ajaa pelkkää omaa tyhmyyttään ja josta myöhemmin vaiettiin kokonaan koska eliitti suojelee itseään. Siksi kaikki selvityksetkin jätettiin tekemättä. Tässä hesarin jutussa ekana käytettiin laumasuoja-sanaa. Asialla muistaakseni Varhila vaikka kaikki ne sitä samaa strategiaa ajoi.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000006452783.html
Ajettiin koko kevät 2020 eli ei opittukaan mitään koko aikana kunnes se feilasi ja tartunnat hiipuivat yksittäisiin kesällä 2020. Se oli ongelma jonka takia koulutkin avattiin vaan eipä auttanut sekään. Ja meillä on tartuntatautilakikin.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006505761.html
Sama ongelma tämän poliittisen nimityksen Kelhän kanssa. Ei sillekään mitään seuraamuksia koidu vaikka sen jonka asiaa olisi kuulunut jo aiemmin puuttua on hän ihan itse. Sen sijaan opetussuunnitelmaankin on vaan lisätty valehtelua islamista.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/dc172572-d59b-436d-b9a7-cba248355…
Näin meillä ja tämä on kuulkaa ihan oikea ongelma. The separation of authority from responsibility, because the elites protect their own. Kutsutaan myös katedraaliksi.
Kommentit (4)
Eivät ajaneet laumasuojaa.
Älä kirjoita asiasta mistä et ymmärrä mitään.
Vierailija kirjoitti:
Eivät ajaneet laumasuojaa.
Älä kirjoita asiasta mistä et ymmärrä mitään.
THL:n tutkimusprofessori emeritus Matti Jantunen julkaisi maanantai-iltana twitterissä pohdintaansa vuoden takaisista koronapandemian alkuajoista Suomessa.
– Unohda motiivit. Kukin toimi senhetkisten tietojensa ja käsitystensä varassa ja kehitti myöhemmin mieleisensä narratiivin. (THL:n Mika) Salminen ja (STM:n Kirsi) Varhila tavoittelivat vielä 15.5. laumasuojaa tartuntojen kautta.
Mitä osaa et tuosta ymmärrä? Ja merkillepantavaa on myös miten media ei hiiskunut asiasta jälkeenpäin mitään. Se joka sitä samaa laumasuojaa oli avoimesti itsekin ajanut. Ja selvitykset jätetään tekemättä. Ja ihmiset ei ihmettele että hetkinen ei tän ehkä ihan näin kuulu sentään mennä?
Ja ettei koko keväänä opikaan mitään kuten ei meidän hallituskaan on ihmeellistä. Silti on se vain yksi ihmeellisyys.
Niin totta.