Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten/mistä saisin mansikkamaitoa?

Vierailija
19.01.2012 |

Miten saisin mansikkamaitoa niin että voisin juoda sitä joka päivä. Mansikkasose ei siis käy, se on liian likaista ja vie aikaa. En ole löytänyt mitään mansikkajauheita (jauheteetä kyllä, mutta ruusunmarjaista jne. pahaa), ja mehutkin juoksettuvat kai. Yksi vaihtoehto on tietenkin mansikkajäätelön käyttäminen, mut se on melkein yhtä hölmöä puuhaa kuin soseen käyttäminen, jopa hölmömpää. Tietääkseni mansikkamaitoon sopisi vanilliinisokeri. Mansikkamaitoa saa myös jostakin ulkomailta. Ehkä Suomestakin? Äidit, auttakaa :( Miksei vaa voi juoda mansikkamaitoa joka päivä :(

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hommaa jostain makusiirappia. En tosin tiedä mistä niitä saa, en ole makean (enkä varsinkaan mansikoiden) perään.

Vierailija
2/5 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilla myydaan kaupassa mansikkajauhetta, ihan siis samat firmat tekee kuin kaakaojauheenkin. Eiko suomessa mistaan loydy?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
4/5 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten maitoa, niin että peittyvät, vähän vaniljasokeria, ehkä sokeria ja hurauta kaikki sekaisin. Erittäin helppoa ja nopeaa sekä raikasta! Huuhtaiset vain kannun äkkiä hanan alla heti, niin ei tarvitse välttämättä edes joka päivä ottaa kannua osiin, ei se niin sotkeennu.

Vierailija
5/5 |
19.01.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotain mansikkamehu-tiivistettä ja lantraa se sitten maitoon.



Olen ainakin mustikkamehun kanssa noin tehnyt ja hyvää tuli.