Kiinaan on noussut puutekstiilitehtaita kuin sieniä sateella ‒ Suomi jäi taas nuolemaan näppejään
Metsä Groupin kehittämän puupohjaisen tekstiilikuidun valmistus onnistuu teknisesti, mutta kiinalaiset tehtaat ovat vieneet jo markkinat.
Kommentit (5)
Suomessa eräs ryhmä pyrkii ajamaan kaiken teollisuuden alas. Kiina on ainoa ja oikea osoite käytännössä kaikiĺle uusille investoinneille, koska siellä eivät uskalla mielenosoituksiaan pitää.
Et ole kovin fiksu.
Sano yksikin syy, miksi kiinalaiset ostaisivat suomesta puutekstiilit?
Suomessa mietitään, suunnitellaan, harkitaan ja epäröidään eikä löydetä rahoitusta, ei oikein osata myydäkään ulkomaille. Kiina on ihan eri kastia, siellä rahoitus löytyy aika nopeasti ja helposti, siellä ymmärretään että pitää toimia nopeasti jotta ehtii valloittaa markkinat. Mutta eipä siellä työntekijöitä arvosteta ja miksi arvostettaisiin kun tulijoita/tekijöitä löytyy miljoonia.
kaikki joukolla sellupuurolle! ja puolet petäjäistä limppuun?
Sellainen se on Hölmölän hölmöläisten kohtalo. Olla koko muun maailman hyväksikäyttämä ja naurama sylkykuppi.
Universumin sinisilmäisintä puupääsakkia kusettavat kaikki ja nauravat paskaiset naurut pölhojen loputtoman tyhmyyden päälle.