Onko Tallinnan laivoille mahdollista muuttaa pysyvästi? Sehän olisi melkein halvempaa kuin asua Hesan kantakaupungissa.
Työpäivän päätteeksi vaan laivaan ja aamulla taas töihin, kun laiva palaa Helsinkiin. Onko tuo sallittua, vai estääkö joku laki autolautan virallisena osoitteena? Jos vaikka viikkarilla tai eckeröllä menisi kun ovat Suomen lipun alla, niin helpottanee byrokratiaa. Hinnaltaanhan tuo voisi olla jopa halvempaa kuin asua kantakaupungissa.
Kommentit (9)
Ysärin laman aikaan monet asunnottomaksi jääneet miehet asuivat enemmän tai vähemmän neljän hengen hyteissä Tallinnan lautoilla. Välillä kavereiden/sukulaisten sohvalla pk-seudulla, välillä laivalla, välillä Tallinnassa jossain hostellissa/kimppakämpässä.
Miten se on halvempaa jos edestakaiset laivamatkat on pelkästään 40-100€? Kantakaupungista saa yksiötä 500-700€/kk vuokralla.
Olihan siitä TV-ohjelma, kun mies asui laivalla. Saattaahan siinä päästä hyvinkin edulliseen sopimukseen laivayhtiön kanssa. Raahessa, Hotelli Tiiranlinnassa on komennusmiehet asuneet koko kesän. Nykyisiä hintoja en tiedä. Takavuosina ei ollut anniskeluoikeutta, niin hinta oli 30e/yö.
Ainakin kaikki viranomaisten postin voi ottaa digitaalisena. joten ei ainakaan tuon takia tarvitse postiluukkua yhtään mihinkään.
Jos oikeasti maksaisi normaalit matkustajahinnat joka päivä:
40 €/päivä ~1200 €/kk
70 €/päivä ~2100 €/kk
100 €/päivä ~3000 €/kk
…niin sehän olisi paljon kalliimpaa kuin Helsingin yksiö.
Se “ehkä halvempi” -ajatus perustuu enemmän siihen vanhaan risteilyoptimointiin, jota jotkut eläkeläiset, rekkakuskit ja vakioristeilijät tekevät:
sarjaliput
klubialennukset
kampanjat
päiväkohtainen hintaseuranta
ei aina omaa hyttiä
joskus työnantaja maksaa osan
Silloin yksittäisen yön voi joskus saada todella halvalla:
10–25 € hyttipaikka
joskus jopa alle 10 € tarjoukset
Mutta:
niitä ei saa tasaisesti ympäri vuoden
viikonloput ja sesongit räjäyttävät hinnat
jatkuva päivittäinen käyttö nostaa nopeasti kustannuksen yli vuokratason
Ja sitten tulee vielä:
ruokailut
terminaalimatkat
tavaroiden säilytys
mahdollinen “paperiosoite”
menetetty aika
Jos vertaa realistisesti:
kantakaupungin yksiö 600 €
vs.
jatkuva laiva-asuminen helposti 1200–2500 €
…niin asunto voittaa melkein aina.
Osoitteeksi poste restante Helsinki. Silloin on käytännössä asunnoton.
Hinnat perustuu laivalla varmaan erityissopimukseen. Onhan siinä ero, siivotaanko hytti 14 kertaa viikossa vai kerran viikossa ja silloinkin vain yksi peti.
Moni asunnoton asuu laivoilla. Ainakin arkisin jolloin hinnat on halvempia ja klubiin kuuluvat saa myös hytin halvemmalla. En ole laskenut onko se halvempaa ruotsin laivalla koska matkahan on pitempi.
On ollut tällaisia tapauksia että asutaan laivalla. Harvinaista se toki on. Ja on menty asumaan jopa hotelliin, koska se on halvempaa kuin senioritalo. Eläkeläiset on näin tehneet. Mietin vaan miten se posti kulkee. Nykyään vaan voi asiat hoitaa sähköisesti.