Pitäisikö 5-6 -vuotiaalle kertoa tämän päivän kamalasta tapahtumasta?
Kuuleeko pk:ssa (viskari) jo tuollaisista asioista....?
Kommentit (15)
Minä sanoin vaan meidän 5-vuotiaalle, että joku ihminen on vaan tehnyt jotain pahaa ja ikävää, kun kysyi, mistä olin kauhuissani, kun kuulin asiasta ekan kerran.
ja mietinnän jälkeen päätin kertoa hänelle siksi, että koulussa on myös isompia lapsia ja hän luultavasti kuulisi joka tapauksessa tapahtuneesta. Ajattelin myös, että on mahdollista että opettaja puhuu luokalle asiasta. Viime vuonna kun lapsi oli vielä eskarissa ja oli Jokelan tapaus, emme kertoneet siitä. Päiväkotiin ja päiväkoti-ikäisille ei tarvitse tällaisten asioiden kantautua.
samoin tein minä kuin toinenkin kirjoittaja, että en antanut lapsen kuulla ja nähdä uutisia lainkaan, laitoin tv:n kiinni ja autossa radion.
t. 9
Itseäni on jo pienestä pitäen kiinnostanut maailman tapahtumat.
ekaluokkalainen kuulee asiasta viimeistään koulussa ja minusta on tärkeää et lapsi kuulee asiat niinkuin ne ovat, eikä mitään koululaisen värittämää tarinaa. jokelan tapausta olivat käyneet läpi eskarissa open kanssa. olettaisin tällaisten hirmutekojen olevan vähemmän pelottavia, jos niitä käsitellään lasten kanssa.
(eskari päiväkodin yhteydessä) viime vuonna Jokelasta. Tänä vuonna kerroin kun lapsi koulussa ja koulussa varmasti kuulee siitä isommilta. Uutisia ei katsottu eikä kuunneltu lapsen ollessa hereillä. Ja kyllähän lapsi ihmetteli aamulla matkalla kouluun kun kaikki liput puolitangossa (tietää, että se tarkoittaa jonkun kuolleen)
Mielummin niin, että lapsi kuulee asiasta ensimmäisen kerran kotona ja sitten vasta kavereilta kuin toisinpäin.
Koululaisille kerroin, koska kuulevat asiasta kuitenkin koulussa ja tieto on kuitenkin parempi saada omilta vanhemmilta. Kuudesluokkalainen oli jo "jotain" kuullut - ja koulumaailman tyyliin totuutta oli mukana vain nimeksi.
Päiväkoti-ikäiselle en ainkaan vielä kertonut. Jos kuulee jostain, sitten jutellaan hänenkin kanssaan - hänen tasollaan.
Uutisia en antanut lasteni eilen kuunnella/katsoa.
ainakin meillä 3-6-vuotiaiden ryhmässä lapset puhuivat asiasta keskenään. Aina on niitä, joilla on isosisaruksia ja jotka kertovat pienemmille ja jotka kertovat kavereille. Lapsia pelottaa niten se, etteivät tiedä, mitä on tapahtunut ja lapset paikkaavat epämääräiset kohdat omalla mielikuvituksellaan. Siksi meidän oli ainakin pakko puhua Jokelasta myös 3-6-vuotiaiden kanssa päiväkodissa. Nyt ole sairaslomalla joten en tiedä, ovatko puhuneet tästä Kauhajoen tapauksesta.
kuuli, koska perheessä on isompia lapsia. Mutta muuten en olisi kertonut. Viime vuonna pk:ssa ei asiaa käsitelty.
Tuohon sanoin, että on tapahtunut onnettomuus, jossa on kuollut monta ihmistä. ja sitten tarkisti, ettei ole tutuilla hätää, jolloin sanoin että tapahtuma on meiltä kaukana (asutaan Etelä-Suomessa).
Katsotaan tuleeko päiväkotipäivän jälkeen lisäkysymyksiä. Periaatteena meillä on kuitenkin, että lapselle aina vastataan totuudenmukaisesti, tietysti sopivasti ikätasoon muotoillen.
Eilisilta meni yhdessä lenkillä ja saunoessa, lapset nukahtvatkin sitten jo kasilta, mutta eivät kyllä muutenkaan katso uutisia. 3v. on älyttömän innostunut ampumisleikeistä, ollut jo pitkään, ja mietin, miten niitä saisi karsittua ettei aiehuttaisi pahennusta nyt.. siis pyssyjä meillä ei ole, mutta jokainen keppi tai tikku kelpaa tai rakentaa legoista..
Jokelasta puhuttiin kyllä, kun oli kuullut isommilta lapsilta.
Laitoin lapsen toiseen huoneeseen, kun katsoin uutisia.
Kun kuulin järkyttävästä tapahtumasta, laitoin tv.n ja radion kiinni heti kun lapset tulivat kotiin. Mielestäni tuota uutistulvaa ei kannata nyt näyttää. Aikuisillakaan ei ole keinoja käsitellä moista, miten sitten pienellä lapsella? Huomenna aamulla pitää sitten jotain pientä sanoa, koska voisivat olla hieman ihmeissään, kun koulussa varmaan puhutaan jotain aiheesta.
Sinuna en kertoisi, kerkiäähän tuota jauhamaan jos se tulee esille. Kerro pk.n että lapsesi eivät tiedä eilisen tapahtumista.
Kysyin tossa iltasella, että kuunteliko lapsi niitä uutisia, mitä äiti katsoi päivällä. (Lapsi leikki siis välillä olohuoneessa ja välillä makkarissa uutisten aikaan.) Lapsi sanoi, ettei ollut kuunnellut. Sanoin kuitenkin, että jos satuit jotain kuitenkin kuulemaan ja jokin asia jäi mieltä vaivaamaan, niin kysele vaan, iskältä tai minulta. Lapsi sano: "joo... yks juttu mulla ois..." No, minä tietenkin ryhdistäydyin ja ajattelin, että nyt tässä Äiti Kertoo Lapselle Kehitystason Mukaan Vaikeista Asioista... Kysymys sitten kuului:" Niin, että miten ne linnut sitten pystyy lentämään?" Juteltiin sitten linnuista=)