osaako 3-vuotiaasi
-pukea itse
-syödä lusikalla ja haarukalla
-pysyä kuivana ilman vaippaa
meillä 2 kk päästä poika 3 vuotta, ja kovasti on vielä petrattavaa kaikissa noissa.
Kommentit (9)
mitenkään verrata. Lapsethan kehittyy vielä tuossa iässä hurjaa tahtia. Kun muistelen vuoden taakse, niin puki itse joitain vaatteita (isokaula-aukkoinen paita, college-housut). Sukkahousuja ei saa välttämättä vieläkään jalkaan, jos on kutistuvaa sorttia. Söi lusikalla jo 1v2kk ja haarukkaa oppi käyttään noin vuosi sitten. Vieläkin välillä kyllä ottaa itse lusikan perunaruokaan. Meille on ihan sama. Saa syödä, millä syö, kun ei syö käsin.
Oppi kuivaksi noin 2-vuotiaana. Yökuivaksi vajaa 2,5.
Mun kolmevuotias on 3 v 6 kk ja on osannut noita asioita jo pitkään. Tosin välillä laiskistuu ja pyytää syöttämään tai pukemaan sekä välillä tulee pisuvahinkoja, mutta tarvitaessa osaa toimia itse.
Mutta tasan 3v hänellä oli vielä vaippa ja pukeminen ei juurikaan sujunut. Että ei huolta, kehitystä tosiaan tapahtuu nopeasti :)
tuntuukin kyllä että moni muu taitaa noita asioita jo paljon paremmin. koitan kyllä kehua aina kovasti poikaa, kun yrittää tai onnistuu edellä mainituissa asioissa. mutta kun ei sitä juuri edes kiinnosta opetella. potalla käynnissä sentään ollaan edistytty nyt viime viikkoina, mutta pukemista ei viitsisi edes yrittää. millähän sais motivoitua... ap
Vaippa jäi pois noin 3v2kk ja pukeminen taisi alkaa sujua paremmin vasta lähempänä neljää vuotta.
kylla osasi kaikki ylla mainitsemasi jutut.
Mutta..............................
Housut ja paita oli joskus/useimmiten vaarin pain tai ylos-alasin.
Ruokaa poskella mutta useimmiten suussa.
Vaipoja ei kumpikaan kayttanyt 1v10kk jalkeen ( yolla tai paivalla ).
Pyllynsa alkoivat pyyhkimaan 3,5v ( tarkastin kylla jaljen ja siivoilin loput jos jotain oli jaanyt )
Rattaistakin luovuttiin tasan 2v synttaripaivana kummankin kohdalla.
Lapset on erilaisia ja oppivat omaan tahtiinsa ja pitaa tietty muistaa etta mita me vanhemmat opetamme ja annamme lapsen oppia:)
Meidan muksut on nyt 6v ja 7v ja hoitavat omat juttunsa, eli huoneen siivoomiset, vaatteet lika pyykkiin, henkilokohtaisen hygienian ( paivittaiset suihkut jne jne ), petinsa petaamisen joka aamu, vie puhtaat vaatteet paikoilleen kaappiin/laatikkoon ( mina viikaan valmiiksi ), paattavat mita paallensa pukevat, tiskaavat omat astiat joka aterian jalkeen(muki, syomavalineet ja lautasen/-t ) jne jne....
Mutta sitahan tassa ei nyt kysytty mutta, mina siis olen aikas "vaativa" aippa ja pienesta asti on opeteltu tapoja ( nenaa ei kaiveta ilman nenaliinaa, kasi suun eteen kun yskastaan tai aivastetaan, vessassa MIELUITEN pierastaan jne jne ) ja tekemaan koti toita.
Mutta kaikki tavallaan:)
Osaa syödä lusikalla ja haarukalla, on ollut täysin kuivana vuoden. Pukemisessa kaipaa hieman apua, kenkien ja sen sellaisten laitossa. Lapset ovat yksilöitä.
Paitsi pukemisessa pitää joskus avustaa, esim. vetoketjut ja jostain syystä sukat on vaikea laittaa päälle. Mutta kylläpä tuota ehtii, ei kannata murehtia.