Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Persujen somessa jakamat valevideot "visuaalisoivat todellisuutta" mutta videon tekijä ei ole edes nähnyt oikeaa tilannetta

Vierailija
03.05.2026 |

Perussuomalaisten toisen kauden kansanedustaja Sanna Antikainen on julkaissut tekoälykuvia omilla sosiaalisen median tileillään jo pidemmän aikaa.

 

Viime aikoina Antikainen on kuvittanut tekoälyn avulla palautuskeskuksiin, käännytyksiin, kansalaisuuskokeeseen ja maahantulokieltoon liittyviä postauksiaan X:ssä ja Instagramissa.

 

– Se on hyvä työkalu visualisoida asioita, visualisoida sitä olemassa olevaa todellisuutta, Antikainen perustelee tekoälykuvien käyttöä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Loogista, ihan samanlaisia kuvia on esim. eläinoikeuspuolueella ja Oikeutta eläimille -järjestöllä sekä jopa Birdlifella, kukaan ei vain ole nostanut niistä haloota. Päinvastoin, somessa kilvan kauhistellaan asioita, joita on ei ole olemassakaan.

Vierailija
2/3 |
03.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

persu pettää aina

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persuilla on ikioma todellisuutensa ja he houkuttelevat sinne hyväuskoisia hölmöjä. 

Koko ni qab-ölinä oli heidän nostattamaansa. Koko Vantaalta ei löytynyt yhtään sellaista käyttävää koulutyttöä. Pojilta löydettiin muutama tuubihuivi, jonka he vetivät ylös. Ei siis löydetty yhdeltäkään koululaiselta balaclavaa tai pankkirosvomyssyä.