HS Jenni Suhonen kokeili esiintyä somessa Mersumiehenä ja tuli kohdelluksi aivan toisin kuin naisena
Artikkeli kertoo porilaisesta Jenni Suhosesta, joka kokeili sosiaalisessa mediassa esiintyä miesnimimerkillä "Mersumies" ja huomasi saavansa täysin erilaisen vastaanoton kuin omana itsenään.
Suhonen on tottunut saamaan naisena runsaasti vihamielisiä, seksistisiä ja uhkaavia kommentteja, erityisesti peliaiheisessa somesisällössä. Hänen kokemuksensa heijastavat laajempaa ilmiötä: verkkohäirintä on yleistä Suomessa, ja naiset kohtaavat sitä miehiä enemmän. Pelikulttuurissa ongelma korostuu, koska sitä on pitkään pidetty miesvaltaisena tilana, jossa naisia vähätellään ja suljetaan ulos.
Someuupumuksen vuoksi Suhonen loi mieshahmon, joka julkaisi samoja ajatuksia kuin hän itse. Ero oli selvä: Mersumiehenä hänen näkemyksiään pidettiin viisaina ja perusteltuina, eikä hän kohdannut juuri lainkaan häirintää. Kokemus oli hänelle vapauttava ja vahvisti hänen itseluottamustaan, mutta samalla paljasti sukupuoleen liittyvät kaksoisstandardit verkossa.
Artikkeli liittää Suhosen kokemukset laajempaan ilmiöön: verkkohäirintä on yleistä ja osin normalisoitunut, erityisesti naisia kohtaan. Asiantuntijat korostavat, että ongelma ei rajoitu pelimaailmaan vaan heijastaa laajempia yhteiskunnallisia asenteita. Ratkaisuksi ehdotetaan rakenteellisia muutoksia, vastuuta alustoille ja käyttäjille sekä sitä, ettei häirintää hyväksyttäisi osaksi normaalia verkkokulttuuria.
Kommentit (7)
Kuka yllättyi? Anna kun arvaan, suomalaiset "herrasmiehet" sieltä verkosta jotka eivät ole koskaan havainneet mitään tuon kaltaista.
Luin tämän yöllä, en tajunnut lainkaan koko artikkelin pointtia - pitäisi varmaan lukea uudestaan.
Näin se on ollut aina. Aikanaan kun omille pelitutuille paljastui että olen tyttö niin alkoi h uorittelu. Jotkut kohtelivat inhimillisesti ja hyvin (mm. ryhmän veteraanit) mutta eivät kuitenkaan puuttuneet h uoritteluun. Lopulta alkoi sitten iskeminenkin. Onhan se naisena elämä näiden hirviöiden kanssa aika karseaa. Sittemmin siirryin yksinpeleihin
Vierailija kirjoitti:
Luin tämän yöllä, en tajunnut lainkaan koko artikkelin pointtia - pitäisi varmaan lukea uudestaan.
No vaikka se että joudut jatkuvien viharikosten ja häirinnän kohteeksi sukupuolesi vuoksi, kun olet nainen?
Nosot