Mitä teette tänään?
Kommentit (27)
Arvelin tuossa iltapäivästä ainakin saunan lämmittää.
Menen sairaalaan. Läheiseni on elämässä viimeisiä hetkiään. 🖤
Katson konserttia, sitten teen ruokaa ja sitten en tiedä.
Käyn keräämässä pihalta risuja tulevien lavakaulusviljelmieni pohjalle. Niillä saa tehtyä hyvin salaojituksen.
Aamulla pesin kylpyhuoneen ja tein isälle ruoan sekä viikkasin puhtaat pyykit. Nyt odotan että pesukone pysähtyy. Sen jälkeen pitänee raahautua ulos pienelle happihypylle merenrantaan. Sen jälkeen viedään isälle ruoka. Sit kotiin ja ehkä ehdin vähän levätä ennen kun lähdetään asuntonäytölle. Kun sieltä päästään kotiin, niin tehdään ruokaa ja syödään. Loppuillan yritän vain levätä.
Väsyttää ihan tolkuttomasti kun olen nukkunut todella huonosti viimeiset 2 viikkoa ja viime viikko töissä todella raskas.
Salilla kävin noin kello 5 aamulla. Lepäilyä ja syömistä sen jälkeen .
Kohta lähdetään stadiin vaimon kanssa . Mennään syömään ja vähän hurvittelemaan sekä hotelliin yöksi .
Kevään alkajaisiksi vähän pientä extraa.
Kohta kunnon pitsamätöt ja takaisin nukkumaan. Yöksi töihin.
Sitäpä tässä mietiskelen. Ainakin katson kohta alkavan naisten Super-G:n, mutta mitä sen jälkeen? Halliyleisurheilua vai jotakin oikeeta tekemistä? Toisaalta on sunnuntai, "lepopäivä", joten tarviiko tässä mitään sen kummempaa tehdäkään?
vaihdoin täyden bokashin tyhjään, ripustin pyykit, kastelin kesäkukkien taimet, tilasin nettiapteekista samat tarvikkeet 35e halvemmalla kuin paikkakunnan apt. Laitan talvitamineita säilytykseen ja kesävaatteita tilalle ym. pientä hommaa
Heräsin 4.45. Työpaikan pihassa olin tuntia myöhemmin.
Töiden jälkeen olen syönyt lounasta, siivonnut takapihaa, hoitanut kompostia joka on herännyt talviunilta, etsinyt pyykkipoikia jotka piilotin johonkin viime syksynä. Pyykit pitäis laittaa koneeseen ja alkaa valmistamaan päivällistä. Ilta menee taas töissä.
En yhtään mitään. Heräilin kuuden jälkeen ja siitä lähtien olen istunut tai maannut tässä sohvalla. Samaa rataa menee tuonne kuuteen saakka jolloin siirryn sänkyyn.
Olwn leiponut täytekakun ja siivonnut vähän. Kohta hetkeksi pihahommiin ja sitten lapsenlapsen synttäreille kakun kanssa
Vähän puutarhatöitä, haravointia ja oksien leikkaamista. Kukkapenkit jäävät vielä "talviteloilleen". Nyt nautin auringosta suojaisalla pihalla ja palstailen. Myöhemmin illemmalla vielä lepään ja luen kirjaa.
Käyn tekemässä koiran kanssa pitkän lenkin puistossa ja sen jälkeen lähden ystävien luo päivälliselle.
Illalla käyn salilla tekemässä jalat ja keskivartalon. Eilen oli käsi- ja selkäpäivä.
Illalla täytyy laittaa pyykkiä tulemaan ja laittaa kurkut, yrtit ja fenkolit multaan.
Tomaatit on ekan kerran sellaisessa kylvörullassa ja katsoin eilen, että ne täytyy istuttaa syvemmälle rullaan. Tilaa siinä on, kun rulla on yli 20cm syvä. Sitten koira taas lenkille, kevyttä iltapalaa ja nukkumaan.
Jossain vaiheessa täytyy yrittää ehtiä tekemään käsitötä. Ystäväni saa vauvan kesän alussa ja sille pitää tehdä jotain ihanaa söpöä ja kaunista (a.k.a tossut, myssy ja body)
Olen syönyt aamupalan ja lounaan ja siivonnut. Kohta ystävän luo kyläileen. Illalla varmaan netflixia, koulutehtävää ja ensi viikon ruokien suunnittelua.
Kauppa, kotona piperrystä, ajattelua, ehkä kävely jos jaksaa. Pieni siivousteko jos innostuu.
Tarkoitus olisi käväistä kävelylenkillä kuuntelemassa äänikirjaa. Tehdä sen jälkeen tortilloja ja sitten jatkaa tietokonepeliä. Illalla voisi vielä runkata ennen saunaa.