Iranin sota iski asuntokauppaan - asuntojen hinnat jatkaa laskuaan.
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/becda409-e31e-4d4e-acc1-2d2…
Iranin sota voi pitkittyessään heikentää asuntojen kysyntää Suomessa. Monet myyjät ovat tukalassa tilanteessa muutenkin, kertoo tunnettu asuntomyyjä.
Nordean mukaan Iranin sota voi pitkittyessään heikentää asuntojen kysyntää.
Tunnettu asuntomyyjä Andrei Koivumäki antaa suoran arvionsa Suomen asuntomarkkinan tilasta.
Useat myyjät ovat nyt haastavassa tilanteessa. Eroa parin vuoden takaisiin ostohintoihin on jopa kymmeniä tuhansia euroja.
Iranin sodan pitkittyminen olisi riski myös Suomen asuntomarkkinoille.
Näin arvioi asuntomyyjä ja Neliöt Liikkuu LKV:n perustaja Andrei Koivumäki.
Koivumäki uskoo, että pahimmillaan Suomen talouden kasvu voi jälleen siirtyä entistä kauemmas tulevaisuuteen. Tämä välittyisi myös asuntojen heikompana kysyntänä ja johtaisi niiden hintojen ennakoitua heikompaan kehitykseen.
Kommentit (7)
Vuokralla on turvallista olla kun Kela maksaa.
Ei liiku asunnot, ei. Naapuri myynyt omaansa jo vuoden ja tässä välissä laskenut hintaa 40 000€. Oletuksella että nykyisestä myyntihinnasta tulisi vielä ostajalle jättää tinkimisvara se 10-20% niin ollaan kohta myyntihinta on 50 000 vähemmän alkuperäisestä pyyntihinnasta.
Ei tähän edes sotaa tarvittu. Hinnat jatkaa laskuaan, kunnes kotitalousten luottamusindikaattori nousee tarpeeksi korkealle tasolle.
Ei ole nousemassa tämän hallituksen aikana. Seuraavasta en tiedä.
Kuten jo vuosia sitten sanoin, Suomessa on asuntokupla ja hinnat ainakin 30% liian korkealla. Silloin flippaajat naureskeli asialle.
Nyt on tultu alas vasta ehkä 20%. Vertailukohta minulle on 80-luku ennen nousukautta, ja palkkojen suhde asunnon hintaan. Silloin talous oli viimeksi suhteellisen tasapainossa ja ihmisillä uskoa tulevaan.
Yhtenä päivänä sanotaan, että hinnat nousee ja toisena että romahtaa rajusti. Totuus varmaan jotain siltä keskiväliltä.
Painajainen joka ei koskaan lopu.