Millaista takkia käytät kun asteita päivällä +5 mutta yöpakkasen ja lumen kylmyys tuntuu yhä tuulessa?
Talvitakissa tulee hiki ja välikausitakki on liian ohut ilman että kerrostaa villavaatteilla enkä viitsi joka päivä pukea villaa alle. Villakangastakki ois ehkä sopivan lämmin mutta se on epämukava arjessa ja jos vettä tulee niin sen kastuminen ei ole kivaa. Minkä tyyppinen takki ois hyvä tälle säälle?
Kommentit (9)
Talvitakki. Tarvittaessa alla vaan t paita.
Kerrospukeutuminen. Villapaita ja päälle tuulta pitävä ja vettä hylkivä takki (ei toppa). Pipo, käsineet ja huivi. Kunnon varsi. kengät
Mulla on kevytvuorattu veden- ja tuulenpitävä ulkoilutakki, sen alla se villapaita. Ei tule hiki mutta ei myöskään tuuli pure, enkä kastu.
Tuulen ja pienen sateen pitävä ulkoilutakki, ja alle neuletakki. Neuletakki on helppo ottaa pois jos tuleekin liian lämmin.
Ihan jo kelpaa kevyt verkkatakki ja alle hihaton paita. Kuukauden päästä alan kulkea pelkällä hihattomalla paidalla tai t-paidalla. Kun ei opettele asumaan todella lämpimässä, "kesäkin" tulee aikaisemmin.
Sama homma joka kevät ja syksy. Aamulla saa olla lämmintä päällä ja päivällä kaulahuivi ja pitkähihainen menee laukkuun tai kassiin.
kevyttoppatakki