Koska vauvasi pooi situmaan?
Meillä vauva 7 kk ja ei todellakaan osaa istua. heti lentöä etukenossa nenilleen jos yrittääkään istumaan jättää.. Miten teillä muilla? Onkos tä nyt sitten ihan myöhässä tä yks herra...? Kiitollinen vastauksista, ei juurikaan ole tuttuja joilta kysyä...
Kommentit (23)
heti vähän helpotti, eli aikaa on vielä! Kiitos
ap
Meilläkin taisi olla lapset n. 8kk vanhoja, kun tuetta istuminen alkoi onnistua vakaasti.
näyttäisi olevan just se maaginen ikä..
Olen huomannut kaksi lasta kasvattaneena, että lapsi oppii nopeammin, jos sitä harjoituttaa esim. istumaan, konttaamaan, kävelemään jne. Ei siis ole vertailukelpoisia, jos joku oppii esim. kävelemään 9 kk tai toinen 1,2 vuoden vanhana tosi paljon riippuu kuinka tuota taitoa vauvan kanssa harjoitetaan. Normaali lapsi oppii kyllä kun on aika eli ei väliä missä iässä oppii.
näyttäisi olevan just se maaginen ikä..
et maaginen ikä on 6kk.Lähtökohtaisesti kaikkien terveiden lasten pitäisi istua viimeistään puolivuotiaana.Puolethan ottaa ensiaskelia jo 7-8kk iässä.
näyttäisi olevan just se maaginen ikä..
et maaginen ikä on 6kk.Lähtökohtaisesti kaikkien terveiden lasten pitäisi istua viimeistään puolivuotiaana.Puolethan ottaa ensiaskelia jo 7-8kk iässä.
onko noin oikeasti sanottu? Kauhee ressi iski päälle nyt... :(
ap
ja ilman tukea 5kk, 6,5kk nousi itse istumaan, nyt 8,5kk on noussut jo muutaman vkon seisomaan tukea vasten ja muutaman päivän nyt yrittäny ottaa askeleita/seisoo ilman tukee. Mutta lapset kehittyy eri tahtiin, tuskin siis syytä huoleen.. :)
Odottele ihan rauhassa vaan :) Joku päivä sitten huomaat kun vauva onkin kammennut itse istumaan.
Ei sillä ole mitään väliä kun se ei korreloi mitenkään lapsesi älykkyyden kanssa. Kyllä ne neuvolassa huomaa, jos tosi paljon on kehityksestä jäljessä ja sitten ehkä järjessä vikaa.
Ja on äärimmäisen harvinaista että puolivuotias istuisi ilman tukea. Tavallisin ikä on 8-9 kk.
näyttäisi olevan just se maaginen ikä..
et maaginen ikä on 6kk.Lähtökohtaisesti kaikkien terveiden lasten pitäisi istua viimeistään puolivuotiaana.Puolethan ottaa ensiaskelia jo 7-8kk iässä.
ei oo vieläkään pooinu situmaan vaikka on jo 5v :(
(sori oli ihan pakko...:D
apua nyt helpotti ja paljon! KIITOS!
että jonkun vauva istuisi tukevasti 6kk iässä. Että huoli pois,ap.
Ja on alkanut istumaan käsi maassa sivulla. Kellahtaa kyllä heti jos yrittää vaikka lelua tavoitella.
Mulle kyl sanottiin neuvolassa et maaginen ikä on 6kk.Lähtökohtaisesti kaikkien terveiden lasten pitäisi istua viimeistään puolivuotiaana.Puolethan ottaa ensiaskelia jo 7-8kk iässä.
Omani on tuollainen askelia treenaava 8,5 kk vanha tyttö. Viettää päivänsä tukea vasten seisten ja kävellen ja harjoittelee tuetta seisomista. Mutta - ja tää on kommentin pointti tähän keskusteluun - ei vielä nouse istumaan, vaikka saattaakin joskus laskeutua pystyasennosta lattialle istumaan. Ja vasta viimeiset pari viikkoa on voinut pistää lattialle istumaan ilman että kellahtaa kumoon heti päätään kääntäessään. Eli kaikki kehittyvät omaan tahtiinsa eikä edes se neuvolakortin kaikkitietävä taulukko ole oikeassa siinä missä järjestyksessä ja missä iässä asiat opitaan. Koska yhtä ainoaa oikeaa järjestystä ja ikää ei ole.
Älä siis huoli ap, kyllä teidänkin poikanne vielä oppii istumaan!
Ja on alkanut istumaan käsi maassa sivulla. Kellahtaa kyllä heti jos yrittää vaikka lelua tavoitella.
oppivat istumaan? siis nouseeko ne makuulta käsien varaan ja iitä ylös vai miten? Kovin vaikealta kuulostaa....
Ap
Kaikki motorinen kehitys on kovin yksilöllistä ja jos olisi jotain huolen aihetta, olisi siitä ollut neuvolassa puhetta. Nou hätä! Me käymme fysioterapeutilla keskosuuden vuoksi vaikka mitään häikkää fyysisessä kehityksessä ei olekaan ollut ja hän on joka kerta sanonut, että ei ole mitään syytä harjoittaa lasta oppimaan mitään motorisia taitoja, ellei erikseen ole syytä. (Joku kun kertoi että lapset joille taitoja opetetaan, oppivat nopeammin...eli näin ei varsinaisesti kannattaisi toimia)
Meillä lapsi oppi istumaan niin että konttausasennosta levitti jalat suoriksi sivuille ja nosti itsensä käsillä istumaan. Tuloksena oli siis hervoton haara-asentoinen istuma-asento :D Pitkään istuikin niin että aina toisella kädellä nojasi eteen päin kunnes tasapaino löytyi ja osasi istua ilman tätä käsitukea. Toinen tapa jota meillä lapsi käytti oli että taivutti toisen jalan pepun alle konttausasennosta ja istui sen yli pepulleen.
Mutta siis ei huolta ap!! Vaikka nyt saattaa tuntua, että lapsi ei opi mitään niin yhtäkkiä noita taitoja saattaa ruveta tulemaan ihan peräkanaa. Jos kuitenkin huolettaa, niin kysy neuvolasta. Siellä on terkkareilla kokemusta vaikka kuinka monesta istujasta ;)
Mä en ole edes ikinä kuullutkaan, että jonkun vauva istuisi tukevasti 6kk iässä. Että huoli pois,ap.
Noh, meillä tosiaan istuttiin tukevasti jo 5kk iässä, et vaikka sä et ole kuullu, ei tosiaan tarkota ettei kenenkään vauva osais. :) Mutta en siltikään sano et ap:llä ois aihetta huoleen..
joka istui hyvinkin tukevasti 4kk iässä :)
Välillä täällä av:lla ottaa aivoon, kun jotkut kertovat täysin tosina asioita sen perusteella, että tuttavapiirissä kellään ei ole koskaan ollut jotain, tai ei ole nähnyt jotain tms. Tässäkin tapauksessa vaikka ap:lla on aito huoli asiasta niin eipä kuitenkaan päättömyyksien kertominen ketään lohduta "siis että ei voi 6kk ikäinen istua kun en ole koskaan kuullut".
törkee määrä kirj.virh.. pahoitteluni tästä..
ap