Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Riidat parisuhteissa johtuvat siitä, että me emme ymmärrä itseämme ja toisiamme

Vierailija
23.02.2026 |

Oman käytöksen taustalla voi olla lukematon määrä syitä joita emme ole käsitelleet. Käsitteleminen vie aikaa. Muutos ei ole mahdotonta mutta se vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä. Ketään ei voi väkisin muuttaa vaan muutoksen on lähdettävä aina meistä itsestämme. Kukaan ei ole seppä syntyessään. Meidän täytyy hyväksyä että olemme vain ihmisiä ja jokainen tekee virheitä. 

Joskus on hyvä pysähtyä tunteiden äärelle ja pohtia mistä mikäkin tunne on saanut alkunsa. Tunteet ovat pakokeinoja meille ihmisille mutta niitä pystyy oppia hallitsemaan kun oppii ymmärtämään niitä.

Nämä ovat monesti nähdäkseni suomalaisissa parisuhteissa yksi riidan aiheista. Jo varhain miehille on opetettu että tunteista puhuminen on heikkous mutta se oli silloin kun olosuhteet olivat armottomat. Nykyään näin ei ole vaan tunteista puhuminen on enemmän tarvittavaa. 

Tieto on lisääntynyt. Se että murheet juodaan viinan muodossa kurkusta alas niin sen sijaan tuota tietoa tulisi enemmän hyödyntää.

Ongelmia ei pidä päästää patoutumaan vaan rakentavasti pystyä keskustelemaan niistä mitä toinen tuntee, ajattelee ja kokee. Näin me kehitymme ja ymmärrämme toisiamme paremmin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
23.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskus pitää vaan lähteä läiskimään kun ei mikään auta

Vierailija
2/2 |
23.02.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasu pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kaksi