Valtio leikkasi tuetut lomat vammaisperheiltä viimeisellä lomalla Vuokatissa nousivat pintaan ilo ja murhe
Säästöt sosiaali- ja terveyspalveluissa vaikuttavat voimakkaasti vammaisperheiden arkeen. Perheiden tuetut lomat loppuvat kokonaan, koska Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA päätti lakkauttaa lomajärjestöjen rahoituksen tämän vuoden jälkeen. Viimeinen viiden vuorokauden mittainen tuettu loma järjestettiin Vuokatissa.
Monelle vammaisperheelle lomamatkalle lähtö olisi vaikeaa ilman järjestäjien apua, pohtii suunnittelija Ira Tiilikainen Kehitysvammaisten Tukiliiton Malike-toiminnasta.
Perheiltä tulee etukäteen paljon kysymyksiä siitä, että tarvitaanko suihkutuoli mukaan, tarvitaanko vessatuoli mukaan, miten ympäristössä pääsee liikkumaan ja niin edelleen. Tämänkin loman suunnittelu alkoi jo vuosi sitten.
Vuokatin lomalle pääsi seitsemän perhettä, yhteensä kolmisenkymmentä ihmistä. Loman järjestivät yhteistyössä Loma ja Terveys ry, Kehitysvammaisten Tukiliiton Malike-toiminta ja Suomen Cp-liitto. Tällaisia lomia on tähän saakka järjestetty kahdesti vuodessa.
Jatkossa ei tämän kaltaisia enää järjestetä, kertoo Ira Tiilikainen ja harmittelee rahoituksen lopettamista.
Tulee semmoinen tunne, että he eivät ehkä tiedä, minkä puolesta tai mitä vastaan he niitä päätöksiä tekevät.
Pulkkarinteen puolelta Taru Blomqvist summaa viimeisen loman tärkeintä antia.
Täällä me saadaan olla koko perhe yhdessä, eikä tarvitse miettiä.
Kommentit (9)
Olet varmaan tietoinen että siellä on KRISTILLISIÄ ARVOJA edustava kirkkomme puolestapuhuja ja raamattuun nojaava SARI KRISTILLISET mukana oikein innolla tekemässä näitä vähmpiosaisiin kohdistuvia leikkauksia. Joten kehoita kaikkia jotka vain saat kiinni äänestämään. Tämä ei ollut ainoa jota SARI kannataa. Ensin sota ja sitten vasta suomalaiset ja lue uu si m v lehti kun kohta hyökätään venäjälle
-Tässä olisi "Riikka" tällainen oman kansan tukeminen ja vammaisille lapsille tarkoitettu, tutkitusti hyödyllinen tukimuoto. Mites on - säilytetäänkö?
-Se ei meille käy! Kerätkööt risuja.
Entäs nämä kokoomuksen vaalirahoittajien veroalet ja uusi yritystuki Googlelle?
- Tottakai!
Rahat jaettiin tärkeimpiin kohteisiin:
https://www.suomenuutiset.fi/garedewilta-eriava-lausuma-stea-avustuslau…
Ei ole enää ihmisiä nämä hallituksen edustajat. Petoja ovat.
Vierailija kirjoitti:
Olet varmaan tietoinen että siellä on KRISTILLISIÄ ARVOJA edustava kirkkomme puolestapuhuja ja raamattuun nojaava SARI KRISTILLISET mukana oikein innolla tekemässä näitä vähmpiosaisiin kohdistuvia leikkauksia. Joten kehoita kaikkia jotka vain saat kiinni äänestämään. Tämä ei ollut ainoa jota SARI kannataa. Ensin sota ja sitten vasta suomalaiset ja lue uu si m v lehti kun kohta hyökätään venäjälle
He toimivat kuten herramme Jeesus, joka leikkasi spitaalisilta loputkin raajat irti.
Apinoilta ja friikeiltä kaikki tuet pois. Asumistuki pitäisi lopettaa myös.
Vertaistuki on tärkeää. Oli asia mikä tahansa. Mutta mitä harvinaisempi tai hankalampi tai tabu, sitä tärkeämpää kaikki leirit ja tapaamiset on.
Vierailija kirjoitti:
Rahat jaettiin tärkeimpiin kohteisiin:
https://www.suomenuutiset.fi/garedewilta-eriava-lausuma-stea-avustuslau…
Päätökset vuoden 2026 STEA-avustuksista sosiaali- ja terveysalan järjestöille on tehty. Avustusten kokonaissumma on noin 274 miljoonaa euroa.
Olisi varmaan aika pohtia järjestöjen päällekkäisyyksiä, kun yksinomaan stea-avustuksia myönnettiin jo tämän verran. Miten paljon menee ns. byrokratiaan? Tuon summan voisi avata, mitä se käytännössä tarkoittaa.
Niinpä niin, nauttikaa te hyvätuloiset saamistanne verohelpotuksista ylimääräisellä etelänlomalla. So ist es in Finnland.