Miten säilytätte kestoterveyssiteitä ennen pesua?
Tekisi mieli kokeilla, mutta miten säilyttää veriset siteet ennen pesua...
Kommentit (5)
lakanoissa voi olla vaikka mitä kusta ja oksennusta, verta ja ripulia, eikä niitä eritellä eri pyykkiin kuin siistimpinä säilyneet lakanat ja pyjamat.
Kestositeet ja pikkuhousunsuoja on ollet myös minulle tosi iso helpotus. Lisäksi kunnon vuotoon se yksi juttu, jota ei saa täällä hehkuttaa. Varsinkin, jos on ollut pidempään valkovuotoa, kestophs huomattavasti mukavampi, kuin muoviset kertissiteet, jotka kaikki merkit saa alapään kutiamaan. Jos kangassuojia käyttää vain valkovuotoon tai hyvin niukkaan kuukautisvuotoon, ei niissä tarvitse olla kosteussulkumuovia. Todella helppoja ommella itse, tulee huomattavasti halvemmaksi kuin ostaa valmiina.
T: sairaalapesulassa kesätöissä ollut.
Kestoterveyssiteet? Hyi helvetti, onko sellaisiakin?
Mahtaa olla aikamoiset pesuaineet käytössä, että verisotkut saa niistä pois.
Moikka!
Itse käytän vallan kestositeitä niin pikkuhousunsuojina ja myös jonkin verran kuukautissiteinä (kuukuppi on mainio!). Minä olen hommannut pussukan siteille, joka on pyykkikorissa. Jos en saa suoraan pyykkikoriin, niin säilytän pikkupussissa omassa laukussa.. Taitan siis kahtia ennen pussiin laittoa ja avaan ennen pesuun laittoa..
Suosittelen.. :) -Ansku-
jos oon kotona, huuhtelen siteet ja viskaan koneeseen valmiiksi. muualla ollessani säilytän PUL-kankaasta ommellussa vetoketjupussissa ja huuhtelen siteen vasta kotona. os on ehtinyt kuivahtaa, niin suihkutan vähän pesuainetta valmiiksi.
kestot on NIIN mukavia, etten ikinä vaihtaisi takaisin kertiksiin enää.
vähintään 60 asteen pesu ja voi pestä muun pyykin kanssa.
veriset rievut muun pyykin seassa yöks!