Jos puhelinlasku tuntuu liian suurelta, miksi et ota työsuhdepuhelinta?
Verotusarvo on vain 20€ kuussa eli maksat itse vain muutamia euroja kuussa veroprosenttisi mukaan ja työnantaja antaa yleensä puhelimen ilmaiseksi, jopa iPhonen tai vastaavan. Puheaika on yleensä rajaton.
Kommentit (18)
En mä edes tiedä, paljonko puhelinlaskuni on. Liittymä on miehen nimissä.
Mulla ei ole ollu harmainta aavistustakaan yli 15 vuoteen mitä puhelinliittymäni maksaa,kun menee vain muiden laskujen kanssa suoravelotuksena. Mun puhelin toimii 99.9% televisiona ja ehkä yksi puhelu tai viesti kuukaudessa. Kommunikoin whatsapilla.
Otin jo, vuonna 2000. En ole edes kartalla nykyliittymien hinnoista saati että tietäisin, paljonko minun puheluistani kertyy laskua. Todennäköisesti jään laskennallisesti miinukselle, mutta ei haittaa.
Ai että menen työnantajalle sanomaan että anna työsuhdepuhelin, niinkö?
Mun liittymä on 13.99 eur, just kiristin Elisalta hyvän tarjouksen. Menee alle tuon verotusarvon.
Toiset työnantajat antaa, toiset eivät. Jos on työnantaja, joka ei anna, niin milläs otat?
Eipä mun tehtävässä edes tarvi puhelinta, joten ei liene työnantajalla mitään intressiä semmoista minulle hommata. Ja jos tukee asiaa niin en minä kaukana ole, sen kun tulee koputtamaan olalle ja kertoo asiansa.
Koska mulle ei edes ole tarjottu työsuhdepuhelinta töistä, ja toisekseen tuo mun työpuhelimena toimiva luuri on niin jäätävän suuri, etten haluaisi sellaista kanniskella mukana. Hyvä kun sormet riittää pitämään siitä kiinni.
Ai miksi en ota? Siksi, koska työnantaja ei sellaista anna. Siksi.
Vierailija kirjoitti:
Mun liittymä on 13.99 eur, just kiristin Elisalta hyvän tarjouksen. Menee alle tuon verotusarvon.
Et taida ymmärtää mitä verotusarvo tarkoittaa käytännössä.
Vierailija kirjoitti:
Koska mulle ei edes ole tarjottu työsuhdepuhelinta töistä, ja toisekseen tuo mun työpuhelimena toimiva luuri on niin jäätävän suuri, etten haluaisi sellaista kanniskella mukana. Hyvä kun sormet riittää pitämään siitä kiinni.
+ enkä myöskään haluaisi vaihtaa puhelinnumeroani (meillä vain jotkut herrat isot herrat ovat saaneet pitää oman numeronsa työsuhdeliittymässä)
-9
En halua työsuhdepuhelinta. Haluan erottaa työ- ja vapaa-ajan selkeästi toisistaan. Puhelinlasku ei taloutta hetkauta.
Vierailija kirjoitti:
Mun liittymä on 13.99 eur, just kiristin Elisalta hyvän tarjouksen. Menee alle tuon verotusarvon.
Siitä 20 € verotusarvosta maksat oman perusprosentin verran veroa, samon lakisääteisen työttömyysvakuutusmaksun ja työeläkemaksun. Omalla kohdalla se tekee 5,23 € eli on vielä halvempaa kuin sinun kiristämäsi tarjous.
Joskus aikoinaan, nuorempana pengoin oman työhuoneen kaappeja: löysin sieltä vanhan Nokian, uteliaisuudesta painoin vihreää, niin sehän lähti käyntiin! :) Näyttöön tuli Tele FI. Laitoin esimiehelle meiliä, et saanko ottaa tämän käyttöön, siirrän työhuoneesta puhelut siihen, en soita mihinkään, jos ei ole aivan pakko. - Ota vaan.
Itsellä oli Noksun 1631, olin kuin hip-man, kun kaksi puhelinta vyöllä, klipseillä :) (jätin sitten omani aina kotiin, kun kerran unohdin sen johonkin toiseen työhuoneeseen .... :( )
Mutta se NMT-Noksu ja Telen liittymä toimi kuin se junan vessa - piti siirtyä kellarikerroksen kautta toiseen rakennukseen, niin se toimi sielläkin! Oma 1631 ja Radiolinjasta hävisi aina kentät.
Tehoakulla varustettu vielä:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nokia_101_(1992)
No meidän firmassa semmoista ei saa kuin harvat ja valitut, vaikka globaali iso firma onkin ja tuotekehityksessä työtäni teen.
Luovuin edusta kun aloin käyttää mobiilipankkia.
Huvipuistosta vai päiväkodista? 🤔