Oletko saita etkä pue korallesi paksuja goretex tassunsuojia, housuja, takkia ja kunnon päähinettä? Raha menee vain omiin asioihin?
Kommentit (13)
Kannattaa heti puuttua jos näkee koiran kärsivän
En tiedä. Meidän edesmennyt husky nosti semmoisen metelin jo tossuistakin, että ei sitten mikään takki köynyt edes mielessä.
Joo jos mulla olisi käsilaukkukoira🤭on mun hirvikoiralla vähän luksusta. Lämmin treenitakki ja sadetakki(ei pidä siitä kun vettä sataa selkään). Se sadetakki käy myös kovilla pakkasilla,a
Meidän tiibetinmastiffi loukkaantuisi sydänjuuriaan myöten😂
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa heti puuttua jos näkee koiran kärsivän
Piruakos olette sadistisesti jalostaneet sudesta palelevia sekasikiöitä. 😝😝😝😝😝
Todella t y h m ä aloitus ja kirjoittaja
Mä tein koiralle villasukat. Muuten se pärjää lenkit, mutta nyt ei tassut palele. Villasukat saa myös solmittua paremmin kuin nuo kaupassa myytävät tossut ja kengät, jotka tuppaa valumaan tai irtoamaan. Ja villasukista se selvästi tykkää kun kengät oli vain ärsyttävät.
Perinteinen pystykorva olis ihmeissään jos sitä alkais pukemaan. Luultavasti olisi repinyt pukineet pois minuutissa
Olen sitä ikäluokkaa että ei ollut koirille vaatteita kun oli koira. Lapsille ostin aina laatuvaatteita ulkovaatteissa päivökotiässä. Koululaisena saavat itse valita.
Ottakaa koira joka kestää pohjoisen ilmastoa
Koirani ei ttykkää sellaisista. Villapaitaa se pitää ja joskus lämpöistä tuulenpitävää fleesevuorillista takkia, mutta kylmällä säällä ulkoilemme vähemmän.
Kaikille koirille on ollut talvimantteli ja fleecetossut, ja niitä on käytetty tarpeen mukaan. Nykyisellekin koiralle on, mutta jääneet käyttämättä, koska en ole koskaan nähnyt sen palelevan. Pitkille lenkeille ei lähdetä, jos pakkasta alkaa olla 25 astetta, mutta kovemmillakaan pakkasilla koira ei edes nostele tassujaan. Voi olla, että koira alkaa palella enemmän, kun ikää tulee enemmän. Nyt, lähes 13-vuotiaana se on vielä vetreä ja hyvässä lihaskunnossa paljon lenkkeilyn ansiosta (yleensä vapaana metsässä), niin pysyy hyvin lämpimänäkin.
Osa ihmisistä on niin saitoja ettei varusta koiraansa kunnolla talveen