Missä iässä opit että sairauslomatodistus ei ole sido työnantajaa?
Työkaveri haki saikkua työterveyden chatista ja lähetti siitä tekstarin työpaikalle kuten kuuluukin. No hän sai vastauksen ettei sitä hyväksytä ja hän tulee töihin normaalisti huomenna aamulla. Nyt se työkaveri on aivan ihmeissään kun tämä ei mene läpi.
Kommentit (8)
Siis: hoitaa asia perustavalla (ei perustamaan)
En ole onneksi ollut vielä niin huonossa työpaikassa jossa noin olisi, monissa paikoissa saanut olla omalla ilmoituksella pari päivää poissa.
Saako kysyä, minkälainen vaiva on kyseessä? Harva työnantaja haluaa kipeitä työpaikalle työtuvallisuutra vaarantamaan.
Eipä ole vielä kohdalle osunut tuollainen. Sen sairausloman syy olisi hyvä tietää että ymmärtäisi miksi näin on työnantaja toiminut.
Niin, lääkäri suosittaa sairauslomaa, työnantaja hyväksyy/hylkää. Käytännössä aina kuitenkin työnantaja hyväksyy, koska muutenhan kävelisi lääkärin yli. Tämä voi koitua ongelmaksi, jos työntekijän vointi huononee töissä, vaikka kuuluisi olla saikulla.
Aina on sairauslomatodistus kelvannut työnantajalleni, on se sitten saatu työterveyshuollon vastaanottokäynniltä, etävastaanotolta tai chatista. Samoin ihan yhtä käypiä ovat olleet julkisen puolen kiireettömältä vastaanotolta tai päivystyksestä tai yksityislääkärin vastaanotolta saadut sairauslomatodistukset. Aina olen toimittanut todistuksen työnantajalle joko ihan paperisena tai sähköpostina, työnantajasta riippuen lienee erilaisia käytäntöjä siihen kenelle, koska ja miten sairausloma kuuluu ilmoittaa tiedoksi.
On olemassa myös työntekijöitä joilta vaaditaan jokaisesta sairauspoissaolosta aina todistus vaikka esihenkilö voisikin antaa määrän X päivää sairauspoissaoloa työntekijän omalla ilmoituksella. Syy siihen johtunee useimmiten useista lorvikatarridiagnooseista....
Oletattavasti kyse ei ainakaan ole tartuntataudista tai tuki- ja liikuntaelinten vammasta?
Ehkä ei tapahtunut kuitenkaan ihan sopimuksen mukaan. Digivastaanotolta annettua sairauslomatodistusta ei ehkä hyväksytä, tai juuri tuttavasi kohdalla sitä ei jostain syystä hyväksytä. Sairaana tuskin voi pakottaa menemään työpaikalle, riippuu sairauden laadusta. Jos tilanne on aivan kohtuuton, täytyy huomenna soittaa/mennä työterveyshuoltoon ja hoitaa asia perustamaan, mitä chat-vastaanotto ei tietenkään työkyvynarviona ole.