Sain töitä toiselta paikkakunnalta, mies löysi uuden naisen
Jäin työttömäksi vuosi sitten, ja en saanut uutta työtä kotipaikkakunnalta. Nyt oon ollut melkein vuoden uudessa työssä toisella paikkakunnalla ja viikot joudun olemaan pitkälti siellä enkä kotona. No, poissa ollessa mies on löytänyt uuden naisen. Oma on vikani, mutta harmittaa silti hirveästi. Ymmärrän miestänikin. Ei ole oikein ketään, kelle puhua, joten kerron täällä. Miten tästä eteenpäin?
Kommentit (6)
Valitsit sitten työn. miksi valitat? jos haluat miehen valitse mies.
Vierailija kirjoitti:
Ymmärrät miestä?
Aivan samaa ihmettelin!
Pitääkö mies työpaikkaasi toisella paikkakunnalla hyvänä syynä etsiä uutta seuraa? Tunnetko syyllisyyttä? Jos, niin muuta nopeasti ajattelutapasi, ja iloitse päästessäsi moisesta miehestä eroon.
Onko teillä nyt siis ero edessä? Jos on, niin alat rakentaa uutta elämääsi ehkä siellä työpaikkakunnalla. Vai haluatko välttämättä jäädä siihen vanhaan? Mikäli työpaikkakunta vaikuttaa hyvältä ja työpaikka vakituiselta, niin sinulla on aika hyvin asiat. Ehkä jonain päivänä huomaat eron olleenkin paras ratkaisu. Pitkiä työreissuja ulkomaita myöten on aina tehty, joten siinä ei mitään outoa ole. Mikäli puoliso on niin heikko, ettei kykene viikkoa olemaan yksin, niin kannattaako sellaista suhdetta pitkittää?