Lue keskustelun säännöt.
Japanilainen vaihtari ihmetteli miksi Suomessa on kiinalaisten, vietnamilaisten ja thaimaalaisten pitämiä sushiravintoloita. Onko aitoja?
20.11.2025 |
Onko Suomessa yhtään aitoa japanilaista sushiravintolaa?
Kommentit (4)
Varmaan täällä ei ole tarpeeksi japanilaisia, ja ne japanilaiset mitä täällä on, eivät satu olemaan ravintola-alalla vaan esim. akateemisia.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Miten aitoja? Ei tiettyä ruokatyyppiä voi omistaa.
Ainekin Helsingissä on japanilaisia ravintoiloita. Esimerkiksi Kotkassa on kiinalaisessa ravintolassa japanilainen sushikokki huolehtimassa sushipuolesta. toisaalta sushi ei ole mitekään suojattu tuote eli kukatahnsa kansallisuudesta huolimatta saa perustaa sushiravintolan ja käyttää valitsemiaan raaka-aineita.
Eli mikään pitsa, hampurilais jne paikka eivät ole aitoja, koska ne eivät ole italialaisten/amerikkalaisten/jne pyörittämiä?