90-luvulla tuli aina tilinauha kahden viikon välein, muistaako joku?
Palkka maksettiin kunnalla kahden viikon välein. Palkanlaskijalta sai sellaisen sinertävän pitkulaisen paperin joka piti avata reunan katkoviivasta. Siinä oli palkkaerittely
Kommentit (11)
Muistan toki. Finnairilla olin töissä tuolloin. Siellä se palkkakuitti odotti työpisteen postilokerikossa.
Joskus on kova ikävä ysärivuosia ja 90-luvun Helsinkiä. Aika varmaan kultaa muistoja.
Teollisuudessa oli palkanmaksu 2-viikon välein, joka toisessa palkassa oli myös tuotantopalkkio, jos oli ja se nyt oli mitä oli, ilman mitään yhteyttä siihen mitä saatiin aikaan, joten ei sillä ahkeruutta palkittu, se oli pelkkä palkan komponentti jolla ilmeisesti työnantaja puljasi palkkakustannuksia mielensä mukaan.
Ei tullut kuukausipalkkaisille 1980-luvullakaan, kun olin kunnalla töissä. Tuntipalkkalaisille tulee vieläkin.
Juu. Olin 19-vuotias ja töissä päiväkodilla. Sellainen katkoviivaa pitkin revittävä ja osin sinikuvioinen, ettei numerot näkyisi läpi.
90-luvulla oli joku lakko, niin saatiin palkkanauha ja itse palkka ruskeassa kirjekuoressa, suoraan palkanlaskijalta.
Mulla tulee nykyisinkin, olen siivousfirmassa duunissa.
Vierailija kirjoitti:
90-luvulla oli joku lakko, niin saatiin palkkanauha ja itse palkka ruskeassa kirjekuoressa, suoraan palkanlaskijalta.
Luultavasti vuonna 90. Olin silloin autokoulussa ja sain maksettua erän kun äiti sai palkan sairaanhoitopiiriltä poikkeuksellisesti käteisenä.
Vierailija kirjoitti:
Mulla tulee nykyisinkin, olen siivousfirmassa duunissa.
What???
Eikait enää sellaista kukaan tee. Sehän vaatis jonkun iänikuisen printterinkin
Muistan. Ihan paska homma. Jos on pieni palkka tosi kiva saada palkka 2 vko jaksoissa. Kuvittele vaikka 2000 € jaettuna tonnin eriin ja ensimmäisestä etästä maksetaan sitten vuokra ja laskut. Joo toki järkevä sitten asettelee nätisti niin, että jää aina yli ettei tarvitse siitä 2 vko palkasta maksaa kaikkea.
Monen mielestä huono systeemi. No parempi kun Kela rahat, jotka voi tulla neljässä eri suuruisessa erässä eri viikkoina. Yksikään erä ei edes vuokran suuruinen.
Muistan- aika hauska .