Poika käy baarissa ja joka kerta tappelee siellä
Miten tuollasta voi auttaa? Haluaa käydä juhlimassa, juo pään täyteen ja sit on väkivaltainen. Kuulemma putkassakin ollu ja tuomio pahoinpitelystä.
Mitä ohjeita voin äitinä antaa tai tehdä? Ei pitäisi mennä baariin ollenkaan, mutta mitrn voi estellä?
Kommentit (48)
On isätön, isä kuollut ja oli alkoholisti. Nyt poika menossa samaan suuntaan kai..
Ap
Kuulostaa tyypiltä, jonka ei pitäisi juoda ollenkaan. Alkoholismia pukkaa ja vielä väkivaltaista sellaista.
Soita baariin, etteivät juota sille rähinäviinaa.
Ehdoton ei kaikelle alkoholille. Joillain suomalaisilla on geeni joka altistaa väkivaltaisuudelle alkoholin vaikutuksen alaisena. Tähän ei ole muuta ratkaisua kuin täysi raittius. Kerro isästään ja hänen alkoholismistaan.
Pelkään että tekee vielä jotain pahempaa, kun muuttuu juodessa aivan eri ihmiseksi.
Saako aikuiselle edes mitään apua mistään, jos ei itse sitä ota vastaan.
Pelottaa tosi paljon. Nuorena pitää tehdä ja mennä mut hän ei kestä lainkaan alkoholia.
Ap
Vierailija kirjoitti:
On isätön, isä kuollut ja oli alkoholisti. Nyt poika menossa samaan suuntaan kai..
Ap
Niin arvelin. Äideillä on aika rajalliset mahdollisuudet kasvattaa poikia yksin, sillä pojat mallioppivat paremmin isältä, eikä nainen osaa villeimmissä kuvitelmissakaan kiinnittää tarpeeksi huomioita tuohon väkivaltaisuuteen, joka tulee herkästi esiin miessukupuolella. En osaa neuvoa käytännössä, mutta toivotan jaksamista tilanteeseesi. Aikuista ei voi enää pakottaa mihinkään vaan täytyy antaa tehdä omat virheensä ja toivoa, että oppii niistä.
Jos tuo väkivaltaisuus ei ole kerta tai kaksi, vaan pikemminkin toimintatapa, niin lycka till. Pojasta tulee hyvällä tuurilla kaivurikuski tai laatoittaja, paskalla tuurilla narkki tai pikkurikollinen. Koskaan hänestä ei kuitenkaan tule juristia tai vaikkapa lääkeyhtiön vastuunalaista johtajaa. Näin tämä keksi murenee, kuten ne amerikassa tykkäävät sanoa. Sanovat ettei yhteiskuntaluokka periydy, mutta periytyyhän se. Voisin laittaa ison summan vetoa, että ei se ole sinä (tai lapsen toinenkaan vanhempi) mikään astrofyysikko tai kardiologi.
Traumoja se purkaa tuolla tavalla, terapiaan ja alkoholi pois ainakin siksi aikaa että osaa käsitellä tunteitaan.
Nämä samat naiset jotka kasvattavat väkivaltaisia poikia kehtaavat ihmetellä miksi jotkut miehet ovat väkivaltaisia.
Vierailija kirjoitti:
Nämä samat naiset jotka kasvattavat väkivaltaisia poikia kehtaavat ihmetellä miksi jotkut miehet ovat väkivaltaisia.
Isättömyydestä syntyy väkivaltaisia poikia. Nainen ei voi paljoa tehdä, vaikka tekisi parhaansa, sillä hän ei ole isä.
Huolesi on täysin aiheellinen. Olet huomannut pojan toiminnassa kaavan. Eikä se kaava rikkoudu itsestään.
Mutta ikävä kyllä on valitettavan vähän mitä voit tehdä. Et pysty kontrolloimaan aikuista poikaa.
Voit yrittää esittää pojalle havainnollisesti tuota kaavaa, jotta hän näkisi sen. Voit yrittää myydä kansanviìsautta, jonka mukaan on turha odottaa erilaista lopoutulosta, jos toimi samalla tavalla kuin ennenkin. Eli jos menee baariin, ja jos juo, niin on selvää, että tuloksena on tappelu, aivan kuten aiemmillakin kerroilla. Sillä se se kaava on, ja se kaava toteutuu, jos mikään ei muutu.
Poikasi kuuluu siihen ihmisryhmään, joka on alkoholin vaikutuksen alaisena väkivaltainen. Pojan pitäisi hyväksyä tämä tosiasia, jotta hän näkisi, että muutokselle on tarve.
Ja kuten joku jo ehdotti, niin voit yrittää jutella pojan kanssa isästä ja miten hänen elämänsä meni. Ja kysyä pojalta mitä hän ajattelee isänsä kohtalosta. Tämä keskustelu kannattanee käydä ensimmäisenä, ilman syyttelyjä, ilman vihjailuja siitä, että keskustelu liittyisi pojan omaan juomiseen. Vaan tarkoituksena on vain herättää ajatuksia, ei tulla vielä mihinkään heräämiseen tai johtopäätöksiin.
Kyllä joku sen vielä hoitelee, toivottavasti pian. Hakkaa joksikin aivovammaiseksi vihannekseksi. Sitten on rauhallinen.
Niin no, jotain olisi pitänyt tehdä jo kauan sitten.
Parempi se on että väkivaltainen tyyppi hakataan kuin että se hakkaa monet uhrit sairaalakuntoon.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Nämä samat naiset jotka kasvattavat väkivaltaisia poikia kehtaavat ihmetellä miksi jotkut miehet ovat väkivaltaisia.
Isättömyydestä syntyy väkivaltaisia poikia. Nainen ei voi paljoa tehdä, vaikka tekisi parhaansa, sillä hän ei ole isä.
Tuo ei ole mikään automaattinen lopputulos.
V**u tämä palsta on sairas.
Välillä mietin että mistä jotkut tietyt tyypit ovat karanneet jotka täällä kirjoittelee.
Minä luulin ettei voisi olla mitään pahempaa paikkaa kuin randomi ja habbo hotel mutta tämä palsta....
Kyllä me ohjataan poikaasi, voi tosin olla että me saatetaan innostua liikaa ja joudut tunnistamaan poikasi ruumishuonella. Pari minun kaveria on ollut kapakkatappelun vuoksi lusimassa.
Raaka-Arska
Liian myöhäistä, olisi pitänyt kasvattaa niin, ettei saa väkivallasta mielihyvää. Onko isätön poika?