Miksi 100 vuoden ikä on niin vaikea saavuttaa?
Yksi äidin tuttu eli kahta kuukautta vaille 98 vuotiaaksi ja toinen kuoli 96-vuotiaana. Edes Aira Samulin ei elänyt 100-vuotiaaks. Moni päässyt niin lähelle, mutta silti jäänyt pari vuotta alle 100 vuoden. Betty White kuoli ainoastaan kaksi viikkoa ennen kuin olisi täyttänyt 100.
Kommentit (31)
Äiti on 89, ja hänellä on alkanut piiputtaa useampi elin, mm. keuhkot. Vanha röökimuija.
Kone ei käy loputtomasti.
Se ei ole ihmisen luontainen elinikä. Nykyään lääketiede on kehittynyt niin että ihmisiä voidaan pitää väkisin elossa lähelle sataa vuotta mutta se on täysin luonnotonta. Ennen ei ollut niin paljon syöpiä koska ihmiset kuolivat yleensä 60-70 vuoden ikäisinä.
Joistakin ajattelee että toivottavasti tuo elää 100-vuotiaaksi kun aika lähellä mutta toisin käy. Ei elänyt kuningatar Elisabetkaan 100 vuotiaaksi ja prinssi Philip jäi harmillisen lähelle.
Eihän se satavuotias mitään iloista katseltavaa useinkaan ole.
Taitaa olla niin että mitä aktiivisempi haluaa olla ja kykenee tähän, sen vanhemmaksi elää. Esimerkkinä Dick Van Dyke joka täyttää 100 joulukuussa, mutta epäilee itsekin saavuttaa tuon iän.
Kalorirajoitus,eläinkokeissa 40% lisää elinaikaa.
Vierailija kirjoitti:
Eihän se satavuotias mitään iloista katseltavaa useinkaan ole.
Mitään iloista katseltavaa?!? Käännä katseesi pois.
Isäni eli 100-vuotiaaksi. Oli sodassa ja joutui evakkona aloittamaan elämän alusta uudella paikkakunnalla,Teki koko ikänsä raskasta ruumiillista työtä ja sen takia/siitä huolimatta hyvässä ruumiillisessa kunnossa viimeisiä vuosia lukuun ottamatta. Asui kotona loppuun asti. Ehkä se oli se uteliaisuus elämää ja sen ilmiöitä kohtaan sekä huumorintaju, jotka kantoivat pitkälle.
Tekee pahaa ja alkaa viluttaa, kun ajattelen tilannetta jossa olisin päivää vaille 100-vuotias ja sitten kuolisin juuri päivää ennen 😡 Onko tollaisessa tapauksessa mahdollista "muuttaa" papereihin, asiakirjoihin, hautakiveen, jne kaikkiin mahdollisiin paikkoihin missä ikä mainitaan, että henkilö on kuollut 100-vuotiaana eikä vain 99-vuotiaana? Jos menisi noin täpärällä?
Helppohan tuo on saavuttaa
Ei tarvitse tehdä yhtään mitään.... kello käy
Vierailija kirjoitti:
Tekee pahaa ja alkaa viluttaa, kun ajattelen tilannetta jossa olisin päivää vaille 100-vuotias ja sitten kuolisin juuri päivää ennen 😡 Onko tollaisessa tapauksessa mahdollista "muuttaa" papereihin, asiakirjoihin, hautakiveen, jne kaikkiin mahdollisiin paikkoihin missä ikä mainitaan, että henkilö on kuollut 100-vuotiaana eikä vain 99-vuotiaana? Jos menisi noin täpärällä?
Miksi ihmeessä väärennettäisiin asiakirjoja tuollaisen takia? Ei siitä saa mitää palkintoa, jos elää satavuotiaaksi.
Eka ihminen eli 830 vuotta päälle sadan vuoden ja Metusehah, kaikkien aikojen tervaskanto 969-vuotiaaksi
Miksi pitäisi saavuttaa satanen? En mä ainakaan halua. Pääsin hiljakkoin eläkkeelle ja mulle kyllä riittää noin 20 vuotta tätä lajia eteenpäin. En haluakaan elläää yli 85-vuotiaaksi. 85-vuotiaan vanhempani eloa seuratessani toivon totisesti, etten joudu samaan pisteeseen.
Koska solut vanhenee. Mitä iäkkäämmäksi ihminen käy sitä enemmän soluissa on mutaatioita, mitkä heikentää niiden toimintaa ja aiheuttaa syöpää. Siinä 80+ ikäisillä yksikin fyysinen vastoinkäyminen voi romahduttaa kunnon sänkypotilaaksi, vaikka edellispäivänä olisivat juosseet maratonin.
Vierailija kirjoitti:
Koska solut vanhenee. Mitä iäkkäämmäksi ihminen käy sitä enemmän soluissa on mutaatioita, mitkä heikentää niiden toimintaa ja aiheuttaa syöpää. Siinä 80+ ikäisillä yksikin fyysinen vastoinkäyminen voi romahduttaa kunnon sänkypotilaaksi, vaikka edellispäivänä olisivat juosseet maratonin.
Täähän se ois.
Japanissa on yli sata tuhatta yli 100 vuotiasta. Suomessa alle tuhat.
Donald Trump on pirteä tapaus ikäisekseen. IS:ssä oli juttua Anni Vuohijoesta, entisestä painonnostajasta, joka oli opiskellut ensin diplomi-insinööriksi ja sitten lääkäriksi ja bilettänyt ja käynyt Las Vegasissa koska huvittaa koska tulot olivat hyvät, mutta nyt pisti rakennusyrityksen pystyyn itseään varten ja remontoi vanhaa purkukuntoista taloa itselleen ja lapselleen asunnoksi, oli tuossa välissä ilman palkkaa jossain nuoren valmennustehtävässä.
Joku heitti kommenteissa Annista "sinä varmaan ostaat pelata myös golfia hyvin" :D
Joillakin ihmisillä on elinvoimaa, psyykkistä energiaa valtavasti, itse köllöttelen tyytyväisenä pienistäkin saavutuksista, mutta joillekn ei riitä mikään ja jaksavat tehdä ja opislella koko ajan uutta.
Monet yli 100 vuotiaaksi ovat sanoneet syyksi pitkään ikäänsä myönteisen elämänasenteen jne, eli psyykkinen puoli pitää elossa jos suhtautuu elämään myönteisesti.
En väitä että Trump eläisi edes virkakauttaa, mutta hän selvästi vielä lähes 80-vuotiaana nauttii elämästä täysillä ja on menossa mukana kisailemassa nuorempien (Stubb) kanssa vaikka golfissa ja Elon Muskin kanssa varmaan tunsi olevansa tasavertainen ikäerosta huolimatta.
Nykyään ihmisen maksimi elinikä on kaiken aikaa tapahtuvan rappeutumisen seurauksena 120-vuotta.
Ihmisen historian alkuaikoina se oli jopa1000-vuotta, silloin kun jättiläisetkin elivät maanpinnalla ennen suurta tulvaa.
Suomessa syödään eineksiä ja kaikenlaista ei-niin-terveellistä laitosruokaa vanhana, ei sillä satavuotiaaksi elä.
Kokeile itse. Sitten tiedät miten helppoa se on.