Paras pyykinpesuaine lapsiperheen pyykille?
Erityisesti sen suhteen millä lähtee parhaiten ja monipuolisemmin erilaiset tahrat?!
Kommentit (14)
hajuton ja zeoliititon tehokas aine.
tahranpoistokyvystä ja voittaja oli selkeästi Siwan merkki Eldorado. Meillä ei siwaa ole lähellä, joten en ole tota kokeillut. Meillä käytetään sertoa ja sappisaippuaa.
Bio luvil ja vanish,suurin osa kyllä lähtee ilmankin..
Tahran poistoon suosittelen sappisaippuaa. Sillä irtoaa erinomaisesti etenkin ruokatahrat, kuten porkkanasoseen aiheuttamat oranssit jäljet vauvan vaatteissa. Toki tahroja voi myös vaalentaa kuivattamalla pyykin ulkona auringonpaisteessa.
ja hyvin toimii. Jos on oikein pahoja tahroja, heitän sekaan myös Vanishia.
*Yleiskäytössä Bioluvi Professional.
*Valkoisille Pirkka valkopyykkijauhe + Vanish
*Tahroille sappisaippuaa ja pesu yllämainituilla pesuaineilla värin mukaan.
*Kestovaipoille pesupähkinät+sooda, huuhteluaineeksi etikkaa.
Jos pitäisi valita yksi millä pesee, se olisi tuo Bioluvil professional. 5 henkisellä perheellä yksi paketti riittää vuoden.
Et sitten mieti mitkä bakteerimäärät niihin vaippihin jää muhimaan! UIH!!!
*Kestovaipoille pesupähkinät+sooda, huuhteluaineeksi etikkaa.
Attitude ja siitä hajusteeton eco-baby-versio pienimmille, myös kestovaipoille. Tosin hajusteellinen versiokin perustuu eteerisiin öljyihin eikä haise inhottavalta kuten kaikki yleiset pesuaineet vaan on supermietotuoksuinen. Valkoisista lähtevät mustikka- sun muut tahrat Ecoverin valkaisuaineella joka sekin on ekologinen valinta. Ei ole tahroja jotka eivät ole näillä lähteneet.
Et sitten mieti mitkä bakteerimäärät niihin vaippihin jää muhimaan! UIH!!!
*Kestovaipoille pesupähkinät+sooda, huuhteluaineeksi etikkaa.
Ei jää muhimaan mitään, kun säännöllisesti keittopesen ja muutenkin pesen 60 asteessa. Keittopesun teen erisanilla, joskus bio luvililla. Sitä paitsi, meidän muksu tekee sen verran kiinteitä tuotoksia, että mitään ei edes näy siinä vaipassa enää sen jälkeen kun pienen pipanan kippaan vessanpönttöön.
EI ole valittamista. Tahrat käsittelen erikseen sappisaippualla jos on tarvetta.
mutta miten joku kuvittelee että muutkaan pesuaineet sen paremmin niitä bakteereja tappaa! Desinfiointiaineellako itse peset vaipat?
Harmi että sitä vaan ei saa marketeista ainakaan meilläpäin..
ja hyvin toimii. Jos on oikein pahoja tahroja, heitän sekaan myös Vanishia.