Miksi osa ihmisistä valitsee elämäntavakseen työttömyyden
Kommentit (8)
Koska ei kiinnosta raataa orjatyötä surkealla palkalla. Nautin enemmän elämästä kun ei tarvitse joka aamu raahautua paikkaan mitä vihaa yli kaiken.
Ei se ole loppuelämän mittainen tila, vain ainoastaan välitila.
1. Työttömyys on valtiolle edullisempaa kuin mikään valtion työssä lorviminen. Suojatyössä tai haittatyössä, esim. sotessa.
2. Pääsen hyödyntämään lahjojani, mihin ei ole tarjolla työpaikkoja.
3. Olen hyvä ja kiltti työtön.
4. Valtio säästää myös esim. rikos- ja oikeudenkäyntikuluissa kun en ole työpaikoilla uhrina. Yksityisellä sektorilla varsinkin rikotaan lakia ihan koko ajan.
Koti nyt vaan on kaikkien kannalta paras ja kannattavin paikka minun olla ja elellä.
En halua myydä aikaani muille, vaan käyttää sen itseeni. Elämä voi loppua hetkessä. Pitää elää tässä ja nyt kun vielä elää ja voi hyvin.
Montako elämäntapatyötöntä ap tunnet?
Ja jos tunnet montakin, niin miksi tunnet elämäntapatyöttömiä?
Siksi, koska työ on ihmisarvolle sopimatonta orjuutta. Eikä lisäksi kiinnosta siksikään, kum työtunteja ja työpäiviä on aivan liikaa suhteessa vapaa-aikaan ja jotain nasusääntöjä tyyliin pitää olla selvinpäin.
No ei riitä terveys työelämään. Lähinnä mielenterveys, mutta vanhemmiten alkaa tulla enemmän fyysisiäkin rajoitteita.
Koska töissä ei saanut ku paskaa niskaan