Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Israelin ulkoministeriö on vahvistanut, että Gaza-laivueella ei ollut humanitaarista apua

Vierailija
04.10.2025 |

Israelin ulkoministeriö on vahvistanut, että Gaza-laivueella ei ollut humanitaarista apua.

Ulkoministeriön mukaan laivueen 40 alukselta ei löytynyt käytännöllisesti katsoen lainkaan humanitaarista apua. Tämä selittää, miksi laivue kieltäytyi ulkopuolisten tahojen tarjouksista toimittaa apu virallisia reittejä pitkin Gazaan.

Väitteet ruoka-avun toimittamisesta joita myös laivueen suomalaiset osallistujat esittivät - olivat suuri valhe. Koko operaation tarkoitus oli provokaatio ja julkisuuden saaminen.

Aiemmin Israelin julkaisemat dokumentit vahvistivat, että Hamas kuului laivueen rahoituksen ja toteutuksen taustavoimiin sen ulkomaan edustuston, PCPA:n kautta. PCPA:n Iso-Britannian johtaja on yksi Freedom Flotilla -järjestön perustajista.

Foreign Ministry: Flotilla to Gaza had no humanitarian supplies

https://www.jpost.com/israel-news/article-869330

Siinä juttuvinkki meidänkin uutisille ja A-studioon. Tätä aihettahan on siellä aiemminkin käsitelty ja tämä lienee aika olennainen tieto. Poliitikot kommentoineet Xssä. Hamasin ministeriön tiedothan mediassa menee läpi sukkana.

Ja tämä todistaa sitten mikä feikki Gretakin on ja se, että tästäkään ei kerrota mitään taas todistaa mikä fake news taas media on. Sen voi tästä itse kuulkaa laskea päässä. Jaa niin ja se on vielä Helsingin yliopiston kunniatohtorikin. Oiskohan sielläkin jotain mätää? Se on koko katedraali, you see. 

Greta oli jo Budapestin pridessäkin kuten Suomenkin flotilla Li Anderssoneineen. Oikein haastateltiinkin ihan uutisiin, että varmaan näkyy. Vilkuttikin vielä sieltä joukosta. 

https://x.com/AKottarainen/status/1922950113560768516

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä kun haastateltaisiin israelilaisten mielipiteitä jeesusmarssijoista:)

Vierailija
2/2 |
04.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskottavaa kun kansanmurhaa suorittava jatkuvasti kansainvälistä oikeutta rikkovan valtion edustaja toteaa noin. Vähän kuin Reinhard Heydrich sanoisi olevansa antinatsi. M51

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla