Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sisustuksesta: mikä väri kävisi tummanruskean nahkasohvan ja lämpimänkeltaisen seinän " yhdistäjäksi" ?

29.01.2006 |

Olen miettinyt lähinnä poltettua okraa, jota on jo hieman muussa sisustuksessa. Ongelma on lähinnä minkäväriset puuhuonekalut hankin, kirjahylly, ruokailyryhmä, sohvapöytä jne. Vai hankinko ne eri materiaalista. En halua liian raskasta yleiskuvaa.



Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
29.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tummaa puuta ehdottomasti. Värimaailma on lämmin ja etelään viittaava. Jos valitset vaaleaa puuta se riitelee tumman nahkasohvan kanssa. Olihan se tumma? Voit keventää sitten vaaleammilla tekstiileillä :khaki, luonnon valkoinen ja ripaus vastaväriä keltaiselle seinälle raikastaa myös aina, ettei yleiskuva ole tunkkainen.

Vierailija
2/8 |
29.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olohuone on itseasiassa ihan tyhjä ja neitseellinen, paitsi siis seinä joka on lämpimän keltainen, ja kattolamppu jossa on metallisen harmaata ja tuota mainitsemaani poltettua okraa lasisoikioissa.



Olen tykästynyt tuohon lämpimään okraan (" amber" ) lampussa. Sohvan koristetyynyiksi ajattelin juuri mainitsemiasi kevyempiä värejä sen kontrastiksi, kuten luonnonvalkoista ja murrettua vaaleanvihreää (ei ihan khakia vaan " straw" ).



On yksi vaalea puuhuonekalu telkkarin alla, mutta sen saa pois, tai sitten laitan siihen uuden värin koska puuta ei ole käsitelty. Lattia on parkettia, joka on aika keskellä väriskalaa. Mikähän olisi hyvä vastaväri tässä väriskaalassa seinille tai mattoon? Maton olisi ehkä myös hyvä olla luonnonvalkoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
29.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja vastavärihän on periaattessa aina se joka/jotka pääväreistä jää palettiin jäljelle. (punainen-kelt+sin=vihr., sininen-oranssi,keltainen-violetti)



Jos violetti ei miellytä, voihan käyttää jotain sinisen tai punaisen sävyä ja vaalea matto toisi hyvin sitä valoa. Harmaa sisältää kaikki värit ja sopii siksi melkein kaikkeen. Turkoosi sopii myös hyvin keltaiseen mielestäni. Sohvatyynyillä on kiva kokeille eri yhdistelmiä, kankaat ei paljon maksa ja niitä voi sitten vuodenaikojen mukaan vaihtaa.

Vierailija
4/8 |
29.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

märällisestihän noita muita värejä ei edes tarvita paljon, jos pelkää levotonta yleisilmettä. Jo muutama tyyny, taulu tms. riittää tuomaan sen vaadittavan piristyksen. Usein näkee tukkoisia sisustuksia kun on orjallisesti jämähdetty yhteen lempiväriin. Varsinkin lämpimistä väreistä tule silloin ällöjä kokonaisuuksia.

Vierailija
5/8 |
29.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..vihreää, sellaista tummaa turkoosia tai muuta sen tyylistä.

Tuntuu että okra varmasti sopisi hyvin, mutta sekoittuuko värit liikaa?

Tumma turkoosi tms voisi raikastaa kivasti.



Ja joku jo kirjoittikin, että tumman sohvan kanssa ei taida vaalea puu sopia. Näin se varmaan on. Jos teillä on jotain tummaa puuta asunnossa niin miltä se näyttää olohuoneessa?

Ja sen kanssa voisi kyllä se okrakin sopia hyvin.

Entä verhot? Mitä väriä olet ajatellut? Okrat / cappuccino/ turkoosi?



On vähän hankala kuvitella tilannettasi, sillä en tiedä millainen keltainen sävy teillä on seinissä?

Vierailija
6/8 |
29.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viereisessä huoneessa, joka on vanhempien makkari, on samankaltaista tapettia, mutta siniharmaata. Molemmissa sama parketti. Makkariin olen hakenut seiniin kirkautta ja syvyyttä yönsinisin elementein, kuten Arabian lumpeenlehti seinätaulu. Sopii todella hyvin. Saatan kuvitella että tällainen todella syvän sininen menisi hyvin kontrastiksi myös viereiseen olkkariin, ja sitoisi huoneet yhteen.



Verhoissa olen juuri kokeilemassa kevyen ruskeata, läpikuultavaa verhoa, vähän cappucinon väriset. Sopivat hyvin seiniin, mutta en ole varma sitten kun sohva tulee. (Menevät muutenkin pois koska ovat liian lyhyet.) Jos matto on vaalea luonnonvalkoinen, puoltaisin samaa verhoissa.



Okra jää, koska sitä on jo lampussa. Aion jättää sen vain mausteeksi. Jotta värejä ei tule liikaa, jätän joko vihreän tai sinisen pois, en ota molempia. Tumma turkoosivihreä saattaisi ajaa molempia, en vain koe sitä omakseni vaikka on hieno väri.



Keittiössä on ruosteenpunaista, eteisessä samaten mutta oranssisempana. Lastenhuone on sininen perusväreillä miksaten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
29.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että onko ihan tyhmää jos kodissa on eri puunlajeja-värejä, vaikkakin eri huoneissa? Esim. lasten huoneessa ja makkarissa on vaaleata puuta, keittiössä asteen tummempaa, ja sitten jos olkkariin tulee vielä tummaa puuta?

Vierailija
8/8 |
30.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjoitin eilen että turkoosi voisi sopia, mutta kun ajattelin tarkemmin niin luulen tarkoittaneeni limeä, en vain saanut väriä päähäni.



(Siitä sinisestä: minusta sininen ja keltainen tuo mieleen helposti Ruotsin värit, mutta ehkä näin ei käy jos niitä käyttää vain vähän...

Tuon oman mielleyhtymäni vuoksi en itse suosi sitä väriparia.)