Valmet Automotive aloittaa muutosneuvottelut, sopeutustarve yli tuhat henkilötyövuotta
Suomessa autoja valmistava Valmet Automotive aloittaa suuret muutosneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä.
Neuvottelujen piirissä on koko Suomessa työskentelevä henkilöstö, yhteensä noin 1 300 henkilöä.
Arvioitu sopeutustarve on yhtiön tiedotteen mukaan enintään noin 1075 henkilötyövuotta. Työnantaja harkitsee muun muassa lomautuksia, irtisanomisia sekä tehtävänkuvien muutoksia.
Kommentit (8)
Eikös niiden pitänyt alkaa rakentaman puolustusjoneuvoja?
Nehän alkavat tekemään Patrian ajoneuvoja myös, eli olisiko tämä nyt siivous tämän verukkeella.
Ollut maailmanloput yritys jo vuosia. Todellinen orjalinna. Rekrytoi 500, irtisanoo 600. Tuossa tehtaassa ei ole koskaan tiedetty ja sopeutettu henkilöstön tarvetta tilanteisiin, eikä siellä kyllä osata aiesopimuksiakaan tehdä, vaan jotkut paukapäät menevät lyömään nimensä sopimuksiin tarkistamatta vastapuolen kapasiteetteja. Hip hip hurraa, hip hip hurraa!
Vierailija kirjoitti:
Eikös niiden pitänyt alkaa rakentaman puolustusjoneuvoja?
Ei vaan lähinnä drooneja, pian tulee sota !
Tuppukylä Uusikaupunki kuolee, ei täällä noin muutenkaan ole kuin yksi kissa kadulla sekä paljon tummia kaksijalkaisia joka paikka täynnä ja niitä huputettuja, niitä vasta onkin.
Tietää lammoo
t.lammoo pukkaa