Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olenko ainoa jolle koulu liikunnassa oli ongelmana kuukautiset ja oma keho?

Vierailija
16.09.2025 |

Tiktokissa tuli vastaan video, jossa nainen kysyy, että mikä ihmisten ongelma on ollut koululiikunnan kanssa ja en löydä yhtään kommenttia jossa mainittaisiin murrosikä/kuukautiset.

Olenko oikeasti ainoa jolla tämä on ollut ongelma? Kaikki ei voi käyttää tampponia eikä kenenkään tarvitse käyttää tamponia jos ei itse sitä halua joten vaatteiden vaihtaminen yhteisessä pukuhuoneessa kuukautisten aikana siteen kanssa ei ainakaa itsellä tullut kuuloonkaan ja liikunnan aiheuttamat mahdolliset ohivuodot ja lisävuoto olivat tosi stressaavia. Tähän päälle vielä hikoilu ja karvankasvu ja se että opettaja yrittää pakottaa samaan suihkuun alasti koulukiusaajien kanssa jotka ovat lisäksi kehon kehityksessä ihan eri tasolla. Nöyryyttävää ja ahdistavaa koko homma.

Olenko oikeasti ainut jolle kuukautiset ovat olleet todella vaikea asia kaikkien teinivuosien ajan? 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuukautisten aikaan oli tosi julmaa. Opettaja saattoi olla vähän sadistinen. Moni pinnasi silloin kun oli menkat.

Jos oli muita liikuntavaikeuksia, niitä ei huomioitu millään tavalla. Kaikkea pidettiin kapinointina ja kurittomuutena. Muiden tunnit meni pilalle siinä, kun opettaja piiskasi (henkisesti) jotain kuritonta. Ihan älytöntä touhua ja täysin turhaa koko liikunta ainakin meillä, yläluokilla. Terveet pärjäsi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi neljä