Mihin nestemäinen pyykkiaine laitetaan?
Olen aina käyttänyt jauhetta, mutta nyt katselin nestemäisiä pesuaineita.. Eikös ainakin ennen ollut jotain pesupalloja, onko vielä? En kaupassa nähnyt ja monella varmaan jo toki on, mutta mitenkäs aloitteleva nesteenkäyttäjä menettelee?
Kommentit (7)
pesuainelokerossa semmoinen osa, joka nostetaan ylös jolloin sen alle jää aukko, kun käytetään jauhetta ja vastaavasti lasketaan alas aukon patoamiseksi kun käytetään nestemäistä pesuainetta (jotta aine ei valuisi liian aikaisin pois).
Tuntuu tosiaan että pesuaine-valmistajat olettavat kaikilla jo olevan pesupallon, kun niitä niin vähän näkyy kaupoissa. Viimeksi näin pesupalloja Robinhoodissa. Itse olen jemmannut palloja ja tilannut myös valmistajilta uusia (saa tilattua ihan ilmaiseksi) kun entiset on menneet rikki tms.
ettei lokeroon voi laittaa.. Ainakaan siellä ei ole mitään valumisestettä käsittääkseni. En nähnyt palloja pulloissa kiinni, vain tavallisia korkkeja. No hitsi, mistäs pallo? Pitääkö minun vain kyttäillä kaupassa, että tulisi pallollinenkin erä myyntiin...?
ap
tilannut myös valmistajilta uusia (saa tilattua ihan ilmaiseksi) kun entiset on menneet rikki tms.
Meillä mies aina ihmettelee että mitä väliä sillä on vaikka se sinne heti valuu..
No onko sillä väliä, jos ei käytä erillistä esipesua omine pesuaineineen?
Meillä mies aina ihmettelee että mitä väliä sillä on vaikka se sinne heti valuu..
No onko sillä väliä, jos ei käytä erillistä esipesua omine pesuaineineen?
mut kun mies vetoaakin juuri tuohon että mihinkäs laitat esipesuaineen, kun se lokero ei tuossa meidän kakkoskoneessakaan oo kuin läpivuotava.
Ja voi kaiketi jauhekin pudota ensin yhteen kohtaan vaatteita tai pesupallo kaatua.
ja toisessa pesukoneessani on lokero nestemäistä varten, tai lokerossa laitetaan sellainen este eteen ettei aine valu.