Miksi, miksi lapsi pitäisi tehdä niin nuorena?
Siis miksi, miksi lapsi pitäisi tehdä niin nuorena?? Osittain tiedän biologiset syyt, mutta vituttaa! Olen 35-vuotias nainen ja en TODELLAKAAN olisi ollut valmis äidiksi parikymppisenä - enkä vielä nytkään!
Olen korkeakoulutettu, jos sillä on väliä. Tosin tiedän, että moni juuri siitä syystä vetää herneen nenään. Please, älkää. En tiedä miksi laitan tämän tulille. Ehkä haluan vain kohtalontovereita?
Kommentit (7)
Mun ensimmäinen aviomies raiskasi mut siitä tuli lapsi.
Olen myös korkeakoulutettu ja sain lapseni neljänkympin kahta puolen. Hyvin kerkesi. Ovat nyt jo aikuisia. En näe mitään ongelmaa, kunhan vain raskaus alkaa. Ikä heikentää raskautumisen mahdollisuuksia.
Omat lapset tulivat yli kolmekymppisenä ja kaduttaa etteivät tulleet 10 vuotta aiemmin.
Kun saavat aikanaan omia lapsia, olen itse jo ikäloppu, enkä pysty olemaan heille läsnä kuten haluaisin.
Sain lapset 21v, 24v ja 26v. Olisin ollut valmis aikaisemminkin. Vauvakuume oli kova.
Moni haluaisi nuorena hankkia, mutta, sitä jostain syystä paheksutaan. Itse olen lasten saannin jälkeen opiskellut korkeakoulututkinnon ja töitä olen tehnyt.
AP, lapset hankitaan silloin kun se sopii omaan elämäntilanteeseen. Jollekin se sopii esim 40v, jollekin ei koskaan. Jokainen tietää itse, ei siitä muut päätä.
Itse sain ensimmäisen kolmesta lapsestani 36-vuotiaana. Tuossa vaiheessa on ehtinyt jo hankkia koulutuksen, olla 10 vuotta työelämässä ja maksaa asuntolainaa. Pelaa itselleen paremman vanhuuden.
Joo, ihmettelen, miksi ihminen on ainoa nisäkäs, joka ei saa lapsia koko aikuisikänsä.