Onko täällä kävelyharrastajia, ei kilpa- vaan muuta pidemmän reitin kävelijää?
Meinaan vaan, kun mulla ei ole autoa, ja haluaisin käydä yhden kirkasvetisen pikkujärven katsomassa. Tuolle järvelle on lähimmältä bussipysäkiltä (toisen kaupungin kuin asuinkaupunkini aluetta) google mapsin reittioppaan mukaan reilu 14 km, ja bussien vuorot sattuisivat niin, että varhaisin bussi olisi kävelyn lähtöpaikalla 9:n kieppeillä ja paluubussi sitten iltapäivällä tuossa samassa pisteessä puoli viiden maissa iltapäivällä. Mitäs veikkaatte ehtiskö tuon reilun 14 km kävellä ja pistäytyä siellä järvellä vaikka uimassakin näiden bussiaikataulujen puitteissa. En ole siis mikään kilpakävelijä... Syrjäseutujen maanteitä käveltävänä.
Itse melkein kyllä arvaisin, että edestakainen kävely saattaisi onnistua, mutta uimassa ei kyllä ehtisi käydä ainakaan siten että jotenkin pystyisi järvestä ja maisemasta nauttimaan.
Pyörän mukaan ottaminen... No, bussiin otetaan pyörä, jos mahtuu, ja luultavaa on ettei siinä matkalla tule esim. lastenvaunujen kanssa ketään kyytiin. Mutta toisaalta mä joutuisin kuskaamaan sen pyörän julkisessa liikennevälineessä jo tuohon kyseiseen kaupunkiinkin. En meinaa tätä kokeilla. Sille edellä mainitulle kävelyn aloituspysäkille on enemmän kuin 20 km matkaa.
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Harrastan kävelyä ja kävelen 14 km kahdessa tunnissa pysähtymättä. Itse ehtisin oikein hyvin tuolla aikataululla. Riippuu toki kävelykunnostasi, miten nopeasti matkan taitat.
7km/t on kyllä kova kävely nopeus.
Harrastan kävelyä ja kävelen 14 km kahdessa tunnissa pysähtymättä. Itse ehtisin oikein hyvin tuolla aikataululla. Riippuu toki kävelykunnostasi, miten nopeasti matkan taitat.