Kaveri vaihtoi miehensä tämän veljeen, on lapsia
Voi hemmetti. Ja mää lupasin hoitaa niitä lapsia viikonloppuna, tiesin vain erosta kun lupasin. Mutta nyt sit kuvio onkin näin. Lapset on 7 ja 9 v.
Miten m nyt niiden kanssa tätä hommaa osaan hoitaa? En hyväksy kaverin touhuja, mutta asiaa tuskin parannetaan sillä, että et otakaan lapsia meille - olivat niin iloissaan tulossa kun on samanikäistä seuraa.
Kommentit (8)
Aikuisten itsensä asia puhua omille lapsilleen erostaan. Sinun hommasi on paistaa lättyjä, antaa niiden rakentaa maja ja vahtia hammaspesut.
Tosin itse saattaisin tos tilanteessa vaikka peruu koko vierailun. Muuttaa vähän tilannetta tommonen. Sanoisin kaverille suoraan et en tiedä mitä lapsille asiasta puhuisin koska itse en hyväksy.
Vaan eikö sinun pitäisi olla fiksu aikuinen joka osaa suhtautua asiaan järjellä. Jos lapset ottaa eron puheeksi, kommentoit siihen, mutta älä missään nimessä mene puhumaan uusista ja entisistä miehistä. Vaan totea että se on äitisi ja isäsi juttu ja niistä asioista kannattaa puhua heidän kanssaan. Voithan sanoa että ero tuntuu aina pahalta, mutta ei ne vanhemmat lapsistaan eroa.
Toisekseen lapset varmaan kaipaavatkin jotain ihan muuta ajateltavaa. Touhuamista sinun lasten kanssa yms. Ehkä erosta ei tarvitse puhua koko aikana jos sinä itse et ota asiaa esille.
...koska lasten ei nyt tarvi joutua kärsimään sen takia että mä en hyväksy uutta suhdetta.
Tää tuli vaan niin puskista, niin puskista. Ensin koko ero, josta kuulin eilen. Ja nyt sitten tämä tieto (on tosiaankin tieto) että aviomies on vaihdettu lennossa miehen veljeen. Mä oon jotenki hidas ja hämäläinen ja kai vielä kovin ahdasmielinen, kun en nyt yhtään tajua että mitä se kaveri oikein tössii. Ei kyl tajuu, ei.
ap.
ap
Ei kuulu sinulle vaikka olisi naimassa appiukkonsa.