Kusipäänaapurit
Onko muilla kusipäitä naapureina ja, jos on niin millaisia?
Asun omakotitalossa hallinnanjakosopimuksella jaetulla tontillla, jossa pysäköintialue on yhteinen. Molemmille kuuluu asemakaavassa kaksi autopaikkaa eli pihassa on yhteensä neljä autopaikkaa.
Naapuri tunkee pihaan kolme autoa ja yhden ison moottoripyörän (pyörällä on ajettu tänä kesänä kerran).
Meilläkin on kaksi autoa (moottoripyörää säilytämme muualla).
Naapuria ei kiinnosta pätkääkään, välillä yksi auto on suoraan kulkuväylällä, josta kuljen auton ja ulko-oven väliä. Välillä he ovat ajaneet yhden auton varastoni oven eteen, että sinne ei pääse. Välillä joku auto on puoliksi yhden meidän autopaikan päällä. Välillä heidän vieraansakin ajavat vielä pihaan. Enimmillään pihassa on ollut seitsemän autoa. Ja omalla autolla ei olisi sillä hetkellä päässyt mihinkään.
Kaikkea muutakin perseilyä on ollut (pihaa ei jakseta hoitaa tai tehdä lumitöitä). Kerran menetin jo malttini niin, että huusin pää punaisena. Touhu tokeni hetkeksi. Naapurilla olisi tilaa omalla tontin puolellaan tehdä lisää autopaikkoja, mutta jostain syystä hän tykkää tunkea autoja pieneen tilaan.
Mitä voi tehdä? Huutaa taas vai onko muita vaihtoehtoja? Onko muilla kokemuksia miten toimia itsekkään naapurin kanssa, joka ei ota muita huomioon? Vertaistukea kaivataan.