Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kasvu Kaikkonen on puhunut

Vierailija
21.08.2025 |

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5b865617-4621-4fd4-bfd4-1812e3e41…

Ei mitään uutta auringon alla. Tyhjää kolisee Kaikkosenkin päässä. Ei uskalla kantaa ottaa vahvasti mihinkään. 

Miten muuten suojaosa lisää työpaikkoja, jos niitä ei Kaikkosen mukaan ole?

Ei se ainakaan työhaluja lisää, vaan päinvastoin. Jos olet kolme-neljä päivää/kk töissä, niin saat bruttona suojaosan 300€  päivärahan päälle + palkan kolmelta päivältä.  Ihan kiva raha kolmen päivän työstä. Enempää ei sitten kannata tehdä. Se riittää. Kelpaisi varmaan kaikille työssä oleville. 

Nyt työssä ollaan 3-4 päivää ja saadaan palkka + päiväraha soviteltuna + palkka. Jokainen tienattu 100€ vähentää päivärahaa 50€ Eli tienaat kuitenkin ylim.sen 50€. Eikö tämä riitä? 

Kun on helpolla saatu ilmaista rahaa, niin eihän siitä haluta luopua. 

 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mikään Kasvu Kaikkonen, vaan edelleen sopivampi on se Kanki Kaikkonen. 

Vierailija
2/5 |
21.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis kerran palkka, ei kaksi kertaa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkonen on nyökyttelijä, sivusta huutelija, vailla omia mielipiteitä. Kaikkonen tykkää nuoleskella vihervasemmiston persettä. Onhan Keskusta äärivasemmistolainen puolue. 

Vierailija
4/5 |
21.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkonen on tyhmä kuin saapas. Mutta kuinka tyhmiä ovatkaan äänestäjänsä :P

Vierailija
5/5 |
21.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkonen soutaa ja huopaa, yrittää leikkiä viisasta, mutta kun ei kyvyt riitä. Pysyy hiljaa, kun muut räyhäävät ja saa näin äänestäjiä kun on niin rauhallinen ja sovitteleva, mutta eihän se ole kuin peliä. En tykkää yhtään. 

Ihmettelen mihin on kadonnut se maaseudun puolesta puhuva keskusta? Kaikkonen ei puhu sanaakaan maanviljelijöiden ahdingosta eikä puolusta heitä. Nyt pitäisi olla nyrkit pystyssä maaseutua puolustamassa. Toivoisin myös että ottaisi kantaa sysiobgelmaan joka alkaa olla ryöstäytynyt käsistä. Kotieläimiä kuolee hurjia määriä susien hyökkäyksissä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kaksi