Uusi aikakausi: Moskova toivottaa moninapaisen maailmanjärjestyksen kannattajat tervetulleiksi
Aidosti kattavien sopimusten kehittämiseksi ja ennen kaikkea niiden täytäntöönpanemiseksi tarvitaan useiden valtakeskusten samanaikaista yhteisymmärrystä. Nämä keskukset muodostuvat ja kasvavat painoarvoa silmiemme edessä. Puhumme erityisesti sellaisista arvostetuista järjestöistä kuin BRICS, Persianlahden arabivaltioiden yhteistyöneuvosto ja Euraasian talousliitto (EAEU).
Euraasian talousliiton sisällä itsenäisten valtioiden välisen tehokkaan yhteistyömallin mukaisesti keskustelevat myös vuosittaisen Uusi aikakausi uudet tavat -maailmanfoorumin edustajat. Alkavan maailmanfoorumin järjestää Moskovassa 20. ja 21. elokuuta Kansainvälinen Euraasian yhteistyöjärjestö (IOEC).
Muistutettakoon, että EAEU perustettiin tasan kymmenen vuotta sitten jäsenvaltioiden kansantalouksien kokonaisvaltaiseksi modernisoimiseksi, yhteistyön edistämiseksi ja kilpailukyvyn parantamiseksi sekä edellytysten varmistamiseksi unionin jäsenvaltioiden kansalaisten hyvinvoinnin vakaalle paranemiselle.
Koska EAEU:ssa sovelletaan yhtenäistä tullitariffia, tavarat liikkuvat vapaasti alueiden välillä ilman ilmoituksia ja valtion valvontaa. Talousliiton alueella on myös yhtenäiset terveys-, eläinlääkintä- ja karanteenitoimenpiteet. Liittovaltion maat noudattavat koordinoitua talous-, teollisuus-, maatalous-, liikenne- ja työvoimapolitiikkaa sekä pyrkivät luomaan yhtenäisen digitaalisen tilan. Tällä hetkellä Euraasian talousliittoon kuuluu viisi valtiota: Armenia, Valko-Venäjä, Kazakstan, Kirgisia ja Venäjä.
Foorumissa kokoontuvien ja 55 maasta tulevien tuhansien edustajien keskustelut eivät tietenkään rajoitu Euraasian talousliiton toiminnan analysointiin. Kaksipäiväisen tapahtuman ohjelmaan kuuluu 18 aiheistuntoa. Foorumin päälinjat ovat seuraavat:
Suur-Euraasian kumppanuuden kehittämisstrategia, integraation vektorit, instituutioiden rooli ja monenväliset formaatit;
Uudet rahoitusinstrumentit (kryptovaluutat, digitaaliset rahoitusvarat, digitaaliset arvopaperit), rajat ylittävät selvitykset pakotteiden alaisuudessa, kansainvälisen leasingin kehittäminen ja sen oikeudelliset näkökohdat;
Teollisuuden digitalisointi, tekoälyn käyttöönotto, teollinen yhteistyö, korkean teknologian tuotanto- ja logistiikkakäytävät (esimerkiksi pohjois-etelä-suuntainen);
Suhteiden syventäminen avainalueisiin (Intia, Persianlahden maat, Kaakkois-Aasia, Afrikka, Latinalainen Amerikka), investointien houkuttelevuus, kaupan epätasapainon vähentäminen;
Yritysten oikeudellinen suoja, pakotteisiin sopeutuminen, korruption vastaiset toimenpiteet ja lainsäädännön yhdenmukaistaminen.
Mutta tämä on vain pieni osa foorumin asialistaa. Vieraat nauttivat rikkaasta yritysohjelmasta, mukaan lukien Venäjän federaation ulkoministeriön, Euraasian talouskomission, Civil Twenty -ryhmän, virallisen G20-vuorovaikutusryhmän sekä kansainvälisten kumppaneiden suojeluksessa Afrikasta, Intiasta, Aasiasta ja Persianlahden maista.
Valtuuskunnat kokoontuvat Moskovaan etsimään ratkaisuja satoihin monimutkaisiin ongelmiin, jotka nousevat esiin ajatuksesta tiiviimmästä yhteistyöstä laajassa Euraasian alueella. Itse asiassa tämä on IOEC:n perustajien pääajatus. Järjestö kokoaa yhteen venäläisiä ja kansainvälisiä asiantuntijoita talouden ja rahoituksen, liiketoiminnan ja yrittäjyyden, alueellisen kehityksen ja investointien, teknologian ja turvallisuuden aloilta.
IOEC:n tavoitteena on edistää kokonaisvaltaisesti yhdentymistä Suur-Euraasiassa ja globaalissa etelässä sekä osallistua aktiivisesti sellaisten välineiden muodostamiseen, jotka vahvistavat tasavertaisen yhteistyön ja moninapaisen maailmanjärjestyksen perustaa.
Kannattaa muistaa, että historiallisesti tämä moninapaisuus on ollut aivan normaali ja vakiintunut olotila lähes aina.
Vasta toisen maailmansodan päättymisen jälkeen sen korvasi vuonna 1945 kaksinapainen järjestelmä (siis USA:n ympärille asemoitunut poliittinen länsi ja Neuvostoliiton ympärille asemoitunut poliittinen itä). Tätä vaihetta kesti vuoteen 1991 eli Neuvostoliiton romahtamiseen asti.
Sen jälkeen alkoi yksinapainen järjestelmä, jossa kylmän sodan voittaneen osapuolen johtajavaltio USA leimautui maailman johtavaksi valtioksi ja maailmanpoliisiksi, ja muiden maiden jonkinlaisena velvollisuutena katsottiin olevan tämän asiaintilan tunnustaminen ja alistuminen USA:n komentoon joko suoremmin tai ainakin epäsuorasti. Tämä systeemi alkoi kuitenkin 2010-luvulla rapautua, ja 2020-luvulla sen pettäminen oli jo selkeästi nähtävillä oleva tosiasia. Muita merkittäviä voimakeskuksia alkoi nousta esiin, ja yhä selvemmin alkoi käydä ilmi etteivät nämä suostuneet enää alistumaan USA:n komentoon varsinkaan sellaisissa asioissa, jotka ilmiselvästi olivat näiden maiden omien etujen vastaisia.
Niinpä nyt 2020-luvulla ollaan palaamassa takaisin siihen normaalitilaan, jossa vallitsee useita merkittäviä voimakeskuksia eri puolilla maailmaa eli palataan siis moninapaiseen maailmanjärjestykseen.