Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

"Kierrätetäänkö" vanhoja puhelinnumeroita vai.. kyse lapsen ekasta liittymästä.

Vierailija
01.09.2011 |

Eli hankimme ekaluokkalaiselle puhelimen ja otimme Soneran liittymän. Numero on ennätetty antaa vaan mummoille ja kummille. Kuitenkin tähän numeroon on tullut viikonaikana muutamia puheluita (koulupäivän aikana ei vastattu, koska puhka äänettömällä) ja yksi tyhjä tekstiviesti oudoista numeroista, jäljitin näitä ja yksi kuului mm. jollekin Diacorin lääkärille... toinen oli joku konemekaanikko Itä-Suomesta. Onkohan tää pojan numero ollut siis aiemmin käytössä ja nyt se vielä "kummittelee" vanhoilla tiedoilla. Ärsyttävää. Varsinkin, kun poika harjoittelee ja aina vilkkuu milloin mikäkin numero koulupäivän jälkeen. Samoin puhelinmyyjät ja mainostekstiviestit häiritsevät. Mistä liittymä, josta ei moista riesaa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

"karanteenissa" irtisanomisen jälkeen, jonka jälkeen nro laitetaan taas kiertoon. Yleensä ihmiset (edelliset nron omistajat) ovat ehtineet ilmoittaa uuden nron jo kaikille kenelle pitää ja kaikki sujuu niin kuin pitääkin.



Mutta jos noita "häiriö"puheluita ja viestejä tulee jatkuvasti, käy Sonera Kaupassa tai soita asiakaspalveluun ja pyydä että numero vaihdetaan uuteen em. seikkoihin vedoten. Ei tarvi vaihtaa edes simkorttia, ilmoitatte vaan lapsen uuden numeron sitten kaikille tutuille kenelle tarvitsee ja loppuu ne häiriöt :)

Vierailija
2/2 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli juuri tämmöistä itsekin epäilin. Seurataan vielä hetki ja tarvittaessa yhteyttä Soneraan



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla