Mikä vaivaa meidän tipsua
Koira 5 vuotis,yhtäkkiä alkanut agressiiviseksi,paitsi minulle.Ei päästä miestä sänkyyn,ennenkuin ottaa koirasta kiinni.Jos joku tulee minun lähelle,niin rupee rähisemään ja yrittää käydä kiinni,jopa lapsiin.Osaako joku auttaa,mitä pitäisi tehdä
Kommentit (20)
Ei tuolle mitään voi. Sillä on joku sairaus.
Olet todennäköisesti muuttanut käytöstäsi jotenkin, tarkoituksella tai huomaamatta. Koira tulkitsee sen uuden jutun niin, että olet, tai olette kumpikin suojelun tarpeessa.
Oletko vahvistanut tuota käytöstä itse?
Nyt se jo potuttaa.
Ei pysty muuttamaan enää sitä käytöstä. Tipsut on niitä vaikeimmin koulutettavia.
Selkäongelmia voi olla. Siitä kipuja.
Se pelkää, että huono kirjoitustaitosi tarttuu muihin.
Pitää sinua omana resurssinaan. Sinun tehtäväsi on lempeästi osoittaa, että päätät seurastasi itse.
Vierailija kirjoitti:
Pitää sinua omana resurssinaan. Sinun tehtäväsi on lempeästi osoittaa, että päätät seurastasi itse.
Mitenköhän tipsu ymmärtää lempeät osoitukset kun nehän huonosti oppii mitään.
Ehkä se on humalassa? Perjantai-ilta
Tiibetinspanieli on hyvin itsetietoinen ja itsepäinen, jonka vuoksi se on koulutettavuudeltaan haasteellinen motivoida.
Kivut voi aiheuttaa aggressiivisuutta. Vie lääkäriin.
Vierailija kirjoitti:
Se pelkää, että huono kirjoitustaitosi tarttuu muihin.
😂
Koiran stressi voi ilmetä myös pelkotiloina ja aggressiona
Kivut voivat tosiaan selittää tuon käytöksen. Onko koiralta tutkittu (virallisesti) lonkkia, polvia, selkää, silmiä tai mitään muutakaan? Virallisesti siksi, että jonkun eläinlääkärin pelkkä mielipide "ihan hyvältä näyttää" ei riitä. Moni muukin sairaus tai vaiva on toki mahdollinen.
Aloittaisin asian selvittelyn siis suuntaamalla eläinlääkäriin.
Stressaantunut. Kuka on kiusannut tipsua?
Johtajuus ongelmat. Yhteys koiraneuvojaan
Suojeluvietti. Miehessä on jotain mikä epäilyttää sitä. Ja lapset ehkä vilkkaita.
Suojelee sinua ja on mustasukkainen. Olet sen tärkein ihminen. Voitko olla raskaana? Eläimet vaistoaa sen.