Poikaystävä aikoo osallistua syksyllä olevaan Green Card -arvontaan (pysyvä oleskelulupa Yhdysvaltoihin)
Sano olevansa kyllästynyt Suomeen, koska täällä ei ole kuulemma mitään "mahdollisuuksia". Hänen mielestään Suomessa ei ole kohta enää töitä ja koulutuksiinkin pääsy on hankalaa.
Ilmoitti muutama päivä sitten, että aikoo osallistua tähän arvontaan tämän vuoden syksyllä ja pyyti minuakin osallistumaan. Sanoi satavarmasti lähtevänsä, jos sattuu tärppäämään, vaikka onkin pieni mahdollisuus. Sanoi, että Yhdysvalloissa tilanne on parempi.
Ei ole aikaisemmin puhunut haluavansa jättää Suomen taakseen. Aika puskista tuli kieltämättä.
Kommentit (3)
Jep, Jenkeissä kouluun pääsy ei ole hankalaa.. kunnon kouluun tarvitaan kunnon toisen asteen todistus, suosittelijat (= koulun vanhoja oppilaita) ja rahaa, sellainen rapiat 200.000$.
Luulin, että tuossa lotteryssä on nyt ainakin vuoden tauko Trumpin määräyksestä. Joka tapauksessa osallistukaa vain hallituksen sivujen virallisen arvonnan kautta, mitään asianajajia ette tarvitse. Tutkikaa myös kriteerit, esim psyykkiset ongelmat tai sakot voivat keskeyttää haun heti alkuunsa.
Näin se vaan menee