Portion Boys....
Tänään kuulin radiosta biisin "tämän kesän viheltelen", sehän on suora plagiointi vihellyksen osalta tv-ohjelman Patakakkonen, Kolmonen / Vanamo tunnuskappaleesta. Joka nähtiin / kuultiin tv:ssä 22-vuotta 70-luvulta aina tuonne 90-luvulle asti. Viheltäjänä britti Roger Whittaker.
Kommentit (38)
juu nehän on niitä sävelvarkaita joita on aina oleva
Entäs se minä tunnen kuinka vauhti kiihtyy... Varastivat Masalta ja Tepolta. Mikä röyhkeys.
Sitähän se kun omat rahkeet eivät enää riitä musiikin tekemiseen blagiointi on seuraavana ja maailmallahan valmiita sävellyksiä riittää.
Varasteleva yhtye on, olen samaa mieltä. Niin taitaa tehdä moni muukin yhtye, valitettavasti. Ratsastetaan muiden tekemillä biisien sävellyksillä. Minusta on väärin, vaikka blagioisi vain osan alkuperäisestä sävellyksestä. Kuuntelen musiikkia työn ohessä päivät pitkät, joten tuollaisen vilpin kyllä huomaa.
No hitsi sentään että kehtaavat varastaa.
Täytä paskaa tämmöiset typerät bile pändit! Ja se eukko on kuiva kuin beduiinin sandaali!
Sämpläys ei ole varastamista. Noista nimittäin pitää maksaa alkuperäiselle tekijälle korvauksia.
Tuo bändi plagioi jatkuvasti muiden biisejä. Miksi niillä ei ole omaa tuotantoa? Ehkä ne eivät ole lahjakkaita?
Monissa tunnetuissa radiohiteissä on sämplätty vanhoja kappaleita, joita harva edes tunnistaa.
Mutta mielestäni ei ole kovin luovaa toimintaa tuollainen, eikä edes omaa tekelettä. En kyllä tykkää yhtään.
Vierailija kirjoitti:
Sämpläys ei ole varastamista. Noista nimittäin pitää maksaa alkuperäiselle tekijälle korvauksia.
Tekijähän on kuollut, siis perikunnalle. Mutta ovatko edes tietoisia koko sämpläyksestä, tarkoitan siis perikuntaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sämpläys ei ole varastamista. Noista nimittäin pitää maksaa alkuperäiselle tekijälle korvauksia.
Tekijähän on kuollut, siis perikunnalle. Mutta ovatko edes tietoisia koko sämpläyksestä, tarkoitan siis perikuntaa.
Uskoisin kyllä, koska lirutus on todella tunnettu Suomessa. Ja radioissahan tuo kappale soi säännöllisesti. Tekisi myös bändin ja levy-yhtiön maineelle huonoa luvaton lainaaminen.
Teknossa, rapissa sämplätään koko ajan. Ihan normaalia.
Esim Puolet Scooterin tuotannosta sisältää sampleja muista biiseistä.
Kyllä tämä on vain yksi ketju, joka on aloitettu että.päästään haukkumaan Portion boysiä.
viiskyt ja kuuskytluvun Usassa oli folk-laulajia.
Lauloivat, mutta rytmit he olivat taltioineet tummalta- ja valkoroskaväestöltä maaseudulta coutnry tai blues (käytännöössä sama) kansanlauluista.
Varastivat rytmit talteen ja tekivät tavallaan Elias Lönnrothit. Sitten laittoivat omat pilvenpolttelu laulunsanat tuttuihin ja jo melkein kadonneisiin rytmeihin ja heistä tuli miljonäärejä.
Että näin!