Vauva nyt 62cm, minkäkokoinen talvihaalari?
Otsikossa kysymys jo tulikin. Pähkäilen vauvan talvihaalarin koon kanssa, mikähän kannattaisi hankkia, jos haluaisi sen vielä helmi-maaliskuussakin mahtuvan?
Vauva nyt 62 senttiä ja neljä kuukautta, pitkäselkäinen kuten veljensäkin aikoinaan.
Kommentit (8)
ajattelin että äitiyspakkauksen haalarilla mentäis ensi talvi. Esikoisen aikaan ainakin oli niin reilua kokoa että meni hyvin sen ekan talven.
Väljyys ei haittaa kun tonikäinen lähinnä pötköttelee vaunuissa vielä. On sopivampi sitten kevättalvella.
Minkäkokoinen on äitiyspakkauksen haalari? Asutaan ulkomailla enkä tuota äitiyspakkausta saa.
Myöskään kasvuvaraa ei tarvitse olla hamaan huhtikuuhun asti, kun pakkaset meilläpäin varmaan hellittävät siinä helmikuussa viimeistään. 100cm kuulostaa TOSI isolta.
ap
Niin joo, äitiyspakkauksen haalari on just hyvä! Unohdin sen vain. :)
Ostaisin 100 centtisen kun kasvuvaraa pitää olla.
No ei nyt ainakaan 100 senttistä! 86 korkeentaan. Mut Sun vauvalle mahtua kyllä se äitiyspakkauksen haalari. Se on niin reilu
ok, katselen nyt sitten kokoja 74 ja 86 merkin mukaan (en edes muista, onko näiden kokojen välillä joku koko vielä - esikoisen syntymästä on sen verran monta vuotta aikaa!)
sitäkin, ostaisitko lapselle lämpöpussin rattaisiin. Ratkeais tuo koko-ongelma ja pussi on monikäyttöinen. Minulla samanikäinen ja pari senttiä pitempi vauva, ja ajattelin ostaa lämpöpussin ihan sen vuoksi, että pääsisin vähemmällä pukemisella. Sillä pääsee ainakin joulun yli ja sittenhän haalarit onkin jo alennuksessa, jos välttämättä tarvitsee vielä jotakin ostaa.
Ostaisin 100 centtisen kun kasvuvaraa pitää olla.