Onko mahdollista olla raskaana?
Olen syönyt minipillereitä. Menkkoja ei ole ollut puoleen vuoteen kun aloitin pillerit. En ole unohtanut tai ottanut myöhässä yhtäkään pilleriä.
Nyt ollut kuitenkin 10 päivää raskauteen viittaavia oireita mm. ällötys aamuisin tosi vahvana, en voi kuvitella sitä päässäni vaan on ihan todellinen, itkuherkkyys: saatan itkeä ihan yhtäkkiä, välillä kovia nippaisuja alavatsalla.
Tein raskaustestin tänään ja se oli negatiivinen.
Eli minun ei pitäisi olla raskaana koska olen syönyt pillerit säännöllisesti eikä aiemmassa raskaudessani ollut tuollaisia oireita mutta näistä kuitenkin tulee ensimmäisenä raskaus mieleen. Voiko olla ettei testi vielä näytä raskautta vai onko minulla jokin muu/kuvittelen joka pahentaa oireita.?
Kommentit (3)
Tottakai voi olla. Ei pillerit ole 100% varma ehkäisykeino.
Ensimmäisen lapsen kanssa olin jotenkin varma ja oireet olivat selkeät. Nyt tuntuu etten ole raskaana ja testikin näytti negatiivinen. Mietin vain että teenkö testin vielä myöhemmin, onko ketään kellä olisi pillerit pettänyt oikeasti, ei sen vuoksi että unohtanut ottaa.
No kyllä se testi olisi kertonut.