Pankissa ei meinattu uskoa, ettei meillä ole muuta velkaa kuin asuntolainaa!
Mitä ihmeellistä tuossa muka on? Opintolainat on maksettu pois heti kun on voitu, autot taas on aina ostettu säästöistä. Mitään pikavippejä ei todellakaan ole otettu.
Onko tämä outoa?
Kommentit (19)
joten musta tuo ei ole yhtään ihmeellistä.
Käsittämätöntä että joku ottaa autoon lainaa, asunnon vielä tajuan mutta en autoa.
Käsittämätöntä että joku ottaa autoon lainaa, asunnon vielä tajuan mutta en autoa.
Mäntti.
Käsittämätöntä että joku ottaa autoon lainaa, asunnon vielä tajuan mutta en autoa.
Mäntti.
ei ole meilläkään. mielestäni mitään ei tarvitse omistaa jos ei siihen ole varaa, paitsi kohtuullinen asunto.
Mutta saattaisiko johtua esim kysyjän iästä? Nuorilla taitaa olla pikavippia yms aika usein. Itse en ole ostanut velaksi koskaan kuin asunnon ja senkin aloitimme ensin pienestä. Kaikki muu on ensin säästetty ja ostettu vasta sitten. Eka halpa auto ja sitten kun oli varaa niin hieman kalliimpi. Ja päästiin velattomaan omakotitaloon paljon nopeammin, kuin ne, jotka otti kerralla isoja lainoja. Perintöjä ei ole eikä tule, eikä jättitulojakaan joten palkasta pitää vaan säästellä.
Pankissako siis sanottiin että "ihanko totta, voiko todellakin olla mahdollista että teillä on vain asuntolainaa?"
Kyllä on ajat muuttuneet. Mä en mitenkään paheksu autolainoja tms, mutta onhan se nyt aika tavallista ollut aina ennen, että asuntolaina on ainoa laina.
ei ne mitään oikeita lainoja ole.
opintolainaa ikinä otettukaan, auto oli pari vuotta rahoituksella mutta maksettiin se "tappotahtia" pois silloin 5v sitten. Kulutusluottoa ei olla kokeilutkaan ja visa lasukin maksetaan pois 100% jos sellaista tullut käytettyä. Eipä ole pankissa kummasteltu vaikka uusi asuntolaina haettiinkin.
ei ne mitään oikeita lainoja ole.
siitä pankki välittää.
Käsittämätöntä että joku ottaa autoon lainaa, asunnon vielä tajuan mutta en autoa.
Miksi ostaa jos ei ole varaa????
Käsittämätöntä että joku ottaa autoon lainaa, asunnon vielä tajuan mutta en autoa.
Mäntti.
koska sinne on 200km matkaa, lapsia viisi, tarvitsimme auton. Tila-auton. 13 000 euroa ei ollut säästössä joten hain pankista halpaa lainaa.
Jäikö vielä jotain epäselväksi? tajuatko nyt?
onko tuo yksi myös sitä mieltä, että jokainen jolla on asuntolainaa, on ostanut asunnon johon ei ole varaa? vai päteekö tuo vaan autoihin?
No - meillä ei ole edes asuntolainaa. Enää. Maksoimme sen pois lyhyen kaavan mukaan. Eipä sitä kukaan pankeissa ole vielä ehtinyt kummastella.
Kaikenlaista velkaa on puoleen ja toiseen, ja kumarran teita viisaampia kun olette niin jarkevasti asianne hoitaneet..
Juu en, me elamme nain ja joku toinen toisella tavalla..
Ja uskoakseni myos asuinpaikkakunnalla ja joskus jopa silla mihin uskoon kuuluu, saattaa olla jotain tekemista asioiden kanssa..
Nyt haettiin vielä mökkilaina kaikenkukkuraksi ja saatii. Ei pankissa pyöritelleet silmiään, todettiin vaan, että jollei ole kultalusikka suussaan syntynyt, niin lainaa on otettava, jos jotain isompaa meinaa saada.
ja sitäkin enää noin 4000 euroa jäjellä :)