IL: Peniksen esiin luikahtamisella paha seuraus
Chris Robinsonin juoksu Ostravan yleisurheilukilpailussa sai odottamattoman käänteen, kun hänen housunsa repesivät kesken suorituksen ja sukukalleudet tulivat näkyviin. Robinson onnistui kuitenkin peittämään itsensä ja voitti kisan. Tapauksesta huolimatta hän suhtautui tilanteeseen huumorilla. Artikkeli käy läpi useita vastaavia tapauksia, joissa miesurheilijoiden sukuelimet ovat joutuneet julkisuuden kohteeksi urheilusuoritusten yhteydessä, kuten Anthony Ammirat'n seiväshypyn epäonnistuminen Pariisissa, Alberto Noninon juoksun pilalle meneminen alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, Linford Christien lempinimen "Linfordin eväslaatikko" saaminen Barcelonan olympialaisissa ja Henrik Rummelin kohuvalokuva mitaliseremoniassa.
Näistä tapauksista osa on jäänyt urheilijoiden uran määrittäviksi hetkiksi tai aiheuttanut häpeää ja jopa seksuaalista ahdistelua. Osa urheilijoista on ottanut tilanteet huumorilla, mutta toisille seuraukset ovat olleet vakavampia, esimerkiksi itsetunnon tai yksityiselämän kannalta.
Jos tämä olisi tapahtunut naisurheilijalle, tilanne olisi ollut aivan toisenlainen. Sitä olisi käsitelty skandaalina, vaadittu vastuullisia, media olisi suitsinut kuvia ja koko yhteiskunta olisi keskustellut kehokuvasta ja häirinnästä. Mutta kun miehen sukuelin vilkkuu, se kuitataan huumorilla ja viraalivideoilla. Missä vaiheessa miesten oikeus yksityisyyteen muuttui meemiksi? Eikö kenenkään pitäisi puuttua siihen, että TV-kanavat jopa näyttävät peniksen heiluntaa hidastuksina? Vai onko niin, että miehen keho on yleistä viihdettä ja häpäisy kuuluu hintaan? Mitä tämä kertoo siitä, miten miehiä todella kohdellaan mediassa?
Kommentit (8)
Niin. Sukupuolten tasa-arvo tarkoittaa tänä päivänä naisten oikeuksia ja miesten velvollisuuksia. Tältä se valitettavasti alkaa tuntua. Hyvin sairasta kehitystä.
Peniksen vilauttamlnen on puhdasta terrorismia, "vahinko" tai ei.
Nehän näyttävät urheilusuorituksia muutenkin hidastettuina. Vähän vaikeaa live tilanteessa lähteä sensuroimaan. Jälkikäteen julkaistuissa pätkissä kyllä pitäisi sensuroida eikä velloa tapahtunutta uutisissa. Ihan samalla lailla heilläkin on oikeus yksityisyyteen. Joillain juoksioilla näytti olevan myös paremmat ja pidemmän malliset housut, joten urheilijoiden kannattaa ottaa seuraavissa asuvalinnoissa tämäkin tapahtunut paremmin huomioon.
Onkos tuosta kuvaa nähtävissä?
Yksi joka missasi TV lähetyksen.
Antiikin Kreikassa urheiltiin alasti. Alastomuus on luonnollista. Joskus sattuu vahinkoja ja jotain vilahtaa, mutta miksi paljaan pinnan näkemisestä pitäisi kohista? Bianca Censorikin on niin nähty.
Vierailija kirjoitti:
Onkos tuosta kuvaa nähtävissä?
Yksi joka missasi TV lähetyksen.
Menee äksään (ex-twitter) ja laittaa hakuun chris robinson incident 400.
Hyvä kirjoitus, vallassa feministi lesbot miesten vihaajat!