Muita joilla koirat ei herätä mitään positiivisia fiiliksiä?
Onko musta tullut tunnevammainen hirviö kun nyt ihan yllättäen tausin että perheemme koira ei voisi minua vähempää kiinnostaa? Jos se tuosta nyt kuolisi niin voisin sen pakata vaikka Siwan pussiin ja nakata roskikseen.
Kaverilta kuoli juuri koira ja hän on ihan surun murtama, itkeskelee ja haki töistä saikkua, facebook on täynnä kaipaavia viestejä karvakorvaa kohtaan, itse tekisi mieli kirjoittaa että koirahan se vaan oli, jatka elämääsi.
En ole aina ollut näin kylmä ihminen koiria kohtaan, päinvastoin, nuorempana olin viemeässä kaikkia kylän koiria ulos, ostelin pienillä rahoillani naapurn koirillekkin lahjoja ja murkkuna huoneeni oli tapetoituna koiramme lehden julisteilla ja lehtikuvilla etc.
Mutta siis nyt tuli tämmöinen pysähdys ja havahdus, että eipäs muuten voisi vähempää hetkauttaa oma kuin muidenkaan koirat..saatika sitten muut lemmikit.
Miksi ihmisillä ylipäätään on koiria lemmikkeinä kotonaan?
Kommentit (2)
kuten myös nuorena tein, mutta omastani tykkään ja myös tuntemistani koirista, mutta ns ventovierata hurtat eivät herätä mitään tuntoja, ärsytystä kyllä joskus.
niin etkö siitä voi päätellä, miksi niitä on ihmisillä lemmikkeinä?