Onko muita jotka ei osallistu toivotuksiin?
En koskaan osallistu somessa tai wa-ryhmissä mihinkään toivotuksiin, jos muut kirjoittelevat "hyvää juhannusta/vappua/joulua/uuttavuotta/syntymäpäivää" tms. Se on niin turhaa ja vaivaannuttavaa. En myöskään ole ilmoittanut muille omaa syntymäpäivääni someen, koska en halua toivotuksia. Ainoastaan perheenjäseniä muistan syntymäpäivänä soittamalla heille.
Kommentit (6)
Ei, olet ainoa, uniikki lumihiutale. Tässä mitalisi 🏅
Mulla ei ole yhtään sometiliä ollut vuosikausiin.
Joskus silloin kun facessa olin, torjuin ryhmistä ensimmäiseksi nämä "hyvää huomenta/hyvää joulua/hyvää isänpäivänä/hyvää sitä sun tätä valokuvan kera-toivottajat".
Ymmärrän että jos jollain on joku juhlapäivä, sitä toivotetaan, mutta valitettavasti nämä tuntemattomien ihmisten hyvän juhannuksen toivotukset ovat minulle pelkkää roskapostia.
M43
En osallistu. En myöskään kirjoita työsähköposteihin "ihanaa torstain jatkoa", "aurinkoista loppuviikkoa" tai vastaavaa.
Mua ei kiinnosta kenenkään juhannukset eikä synttärit somessa. Lähinnä toivon paskoja mökkikelejä kateuksissani😂
No, minulle on yksi lysti mitä ihmiset julkaisevat ja toivottelevat jossain somessa kunhan se ei ole ketään tarkoituksella loukkaavaa tai muuten epäasiallista. Jotkut hyvän joulun ja juhannuksen jne toivotukset on kyllä ihan harmittomia. Joku tykkää toivotella, joku toinen ei ja varmasti moni laittaa onnittelut ihan vain pelkästä kohteliaisuudesta. Onneksi meillä jokaisella on vapaus pysyä pois somesta ja wa-ryhmistä, jotta ei tarvi ärsyyntyä tai vaivaantua.
Joo, en myöskään somessa "juhli", en siä kyl muutenkaan juuri mitään julkaise tai kommentoi. Henkilökohtaisesti (livenä, viestissä, puhelimessa) huomioin kyllä asian.